ΟΜΑΔΑ

Τελευταία Νέα

Νικηφόρο «comeback» στην Stoiximan Basket League με Ιωνικό HNC Revolution

Με νίκη συνοδεύτηκε η επιστροφή μας στην Stoiximan Basket League, μιας και  στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος κερδίσαμε με 80-72 του Ιωνικού HNC Revolution. Η τριάδα ΔίπλαρουΤσαλμπούρηΚόουλμαν ηγήθηκε για τους νικητές έχοντας μαζί 62 πόντους, 16 ριμπάουντ και 11 ασίστ! Μείωσε τη διαφορά στο φινάλε η ομάδα της Νίκαιας αλλά δεν πρόλαβε να ολοκληρώσει την ανατροπή της.

Ξεκινήσαμε με τον καλύτερο τρόπο στο νέο πρωτάθλημα έχοντας κορυφαίο παίκτη τους τον Νίκο Δίπλαρο. Ο Πατρινός πλέι μέικερ ήταν πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης με 24 πόντους και δημιούργησε… άλλους τόσους, καθώς μοίρασε 10 ασίστ. Από κοντά ο Γιώργος Τσαλμπούρης με 16 πόντους ενώ και ο Ορλάντο Κόουλμαν άγγιξε το double-double με 22 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Για τον Ιωνικό HNC Revolution που πήρε 21 (!) επιθετικά ριμπάουντ, αλλά ήταν άστοχος εντός παιδιάς (28/81 σουτ) ο Γιουτζίν Τζέρμαν είχε 22 πόντους και ο Τζαμέλ Άρτις 14 ωστόσο ο Κούρο Σεγούρα είδε τον Γιάννη Αθηναίου να έχει 2/11 σουτ και τον Νίκο Χουγκάζ 0/5.

Πήραμε από το ξεκίνημα το προβάδισμα στο παιχνίδι με ένα σερί 7-0 ενώ δύο περίπου λεπτά πριν από το τέλος της πρώτης περιόδου ανέβασαν το προβάδισμά τους σε διψήφια επίπεδα, με τον Δίπλαρο να κάνει το σκορ 20-8. Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου ο Μολφέτας διαμόρφωσε το 24-13 με  όμως στην συνέχεια για περίπου τέσσερα λεπτά μείναμε δίχως σκορ, διάστημα στο οποίο οι Νικαιώτες κατάφεραν να μειώσουν σε 24-19. Παρόλα αυτά  βρήκαμε επιθετικές λύσεις με τον Δίπλαρο να κάνει το 31-21 και το πρώτο μέρος να ολοκληρώνεται έχοντας προβάδισμα με 36-29.

Ένα νέοι σερί μας 7-0 μας έδωσε και πάλι διψήφιο προβάδισμα στο +12 (43-31) με τη διαφορά να συντηρείται σε διψήφια επίπεδα ως και το 27′ όπου ο Κόουλμαν έκανε το 52-39. Ο Ιωνικός HNC Revolution σε εκείνο το σημείο αντέδρασε, έτρεξε ένα δικό του σερί 8-0 και μείωσε με τον Γόντικα σε 52-47.

Οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν ακόμη περισσότερο με τον Τζερμάν να κάνει το 54-50 στις αρχές της τέταρτης περιόδου, όμως και πάλι βρήκαμε λύσεις αρχικά να συντηρήσουμε τη διαφορά ασφαλείας (67-58) και στη συνέχεια με σερί 8-0 να προηγηθούμε στο 37′ με 75-58. Αυτό το +17 ήταν και η μεγαλύτερη διαφορά στην αναμέτρηση με τους παίκτες του Ιωνικού HNC Revolution ωστόσο να μην παρατούν το παιχνίδι. Ροκάνισαν τη διαφορά με τον Όουενς να μειώνει σε 77-72 μισό λεπτό πριν από το τέλος. Ο Δίπλαρος ωστόσο με εύστοχες βολές έφτασε το τελικό 80-72.

Τα δεκάλεπτα: 22-13, 36-29, 54-47, 80-72.