ΟΜΑΔΑ

Τελευταία Νέα

Ηττα στη πρεμιέρα από τον Ολυμπιακό

Πρεμιέρα με ήττα για την ομάδα μας η οποία έχασε εντός έδρας με 87-61 από τον Ολυμπιακό στο παιχνίδι που έριξε την αυλαία της 1ης αγωνιστικής της Basket League.

Η ομάδα μας ήταν ανταγωνιστική για τα πρώτα 12-13 λεπτά ωστόσο οι ερυθρόλευκοι με «όπλα» την πολυφωνία στην επίθεση αλλά και τα υψηλά ποσοστά ευστοχίας (44% στα τρίποντα και 58,3% στα δίποντα) πήραν το προβάδισμα από το 2ο δεκάλεπτο και δεν το έχασαν σε κανένα σημείο του αγώνα φτάνοντας στη νίκη.

Πρώτος σκόρερ για τον Ολυμπιακό ο Βεζένκοφ με 20 πόντους, με τον Μπλακ να είχε 13π. και τους Λαρεντζάκη και Πίτερς από 10π. ο καθένας.
Από τον Απόλλωνα, ξεχώρισαν οι Καλχούν και Μαστρογιαννόπουλος με 11π. και 10π. αντίστοιχα.

ΝΤΕΡΜΠΙ ΣΤΟ ΞΕΚΙΝΗΜΑ

Στο αγωνιστικό μέρος, το 1ο δεκάλεπτο ήταν ντέρμπι με τον Απόλλωνα  να είναι εύστοχος στα τρίποντα και να μένει κοντά στο σκορ (15-16) την ώρα που ο Ολυμπιακός ήταν επίσης εύστοχος από την γραμμή των 6.75.

Στο τέλος του 10λεπτου οι ερυθρόλευκοι  χάρη στην καλή άμυνα αλλά και τον Βεζένκοφ, πήραν διαφορά με 26-18 που ηταν και το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου.

Στο 2ο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι  ανέβασαν για τα καλά στροφές, αφενός έκλεισαν όλους τους διαδρόμους στη άμυνα και άφησαν τον Απόλλωνα να σουτάρει από μακριά ωστόσο δεν ήταν εύστοχος.

Ετσι ο Ολυμπιακός πάτησε «γκάζι» και «έχτισε» μια διαφορά με 18 πόντους (45-25) στο 16΄ και έχοντας εξαιρετική ευστοχία από το τρίποντο, έφτασε να προηγείται στο ημίχρονο με 50-33.

Στο β΄ ημίχρονο παρά τις αλλαγές που έκανε ο Βετούλας, δεν άλλαξε η εικόνα του αγώνα και ο Ολυμπιακός με τους Βεζένκοφ-Μπλακ, κράτησε την διαφορά σε απόσταση ασφαλείας (61-37)  και στο τέλος του γ΄ δεκαλέπτου ήταν μπροστά με 75-42.

Στο τελευταίο 10λεπτο ο ρυθμός του αγώνα έγινε πιο γρήγορός, οι δυο ομάδες έπαιξαν πιο ελεύθερα  και πρόσφεραν θέαμα στους περίπου 3.000 φιλάθλους που βρέθηκαν στο κλειστό γήπεδο μας, στην Περιβόλα και δημιούργησαν πολύ όμορφη ατμόσφαιρα.

Ο Ολυμπιακός στο 35΄ ηταν μπροστά με 78-54  η Πατρινή ομάδα, «μάζεψε» τη διαφορά,  μείωσε σε 78-59  όμως οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν πρόβλημα να κρατήσουν προβάδισμα και αυτό έδωσε την ευκαιρία στον Βετούλα να δώσει χρόνο συμμετοχής.

Ο Ολυμπιακός έφτασε στη νίκη με το τελικό 87-61.

Τα 10λεπτα: 18-26, 33-50, 42-75, 61-87.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΑΣ (Βετούλας): Γκρίφιν 7 (1), Ντέιβις 9 (1 τρίποντο, 3 ριμπάουντ), Μπόγρης 4 (4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Καράμπελας 2 (0/5 σουτ, 2/4 βολές, 3 ασίστ), Καλχούν 11 (3/6 τρίποντα), Βησσαρίου 2, Σιλά 9 (4/6 δίποντα, 1/2 βολές, 7 ριμπάουντ), Χέινς – Τζόουνς 7 (1/7 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 λάθη), Κογιώνης (0/3 σουτ, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μαστρογιαννόπουλος 10 (2).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 7 (1 τρίποντο, ασίστ), Βεζένκοβ 20 (5/7 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 4/6 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Πίτερς 10 (2/6 τρίποντα), Μπλακ 13 (5/7 δίποντα, 3/4 βολές), ΜακΚίσικ 9 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Λούντζης 2 (1/5 σουτ), Λαρεντζάκης 10 (2), Κολοβέρος 2, Πάπας 6 (1), Σλούκας 6 (1 τρίποντο, 5 ασίστ), Μπόλομποϊ 2 (1/5 δίποντα).

*Τα ομαδικά στατιστικά του Απόλλωνα: 15/28 δίποντα, 8/26 τρίποντα, 7/10 βολές, 33 ριμπάουντ (28 αμυντικά + 5 επιθετικά), 14 ασίστ, 15 λάθη, 3 κλεψίματα, 1 μπλοκ.

*Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 21/36 δίποντα, 11/25 τρίποντα, 12/16 βολές, 29 ριμπάουντ (27 αμυντικά + 2 επιθετικά), 29 ασίστ, 5 λάθη, 7 κλεψίματα, 1 μπλοκ.

ΔΗΛΩΣΕΙΣ

Ν. Βετούλας: «Αρχή του πρωταθλήματος για εμάς με δύσκολη αναμέτρηση, ήταν ο πιο ισχυρός αντίπαλος τη δεδομένη χρονική στιγμή.  Τηρούμενων των αναλογίων δεν έχω παράπονα από τα παιδιά. Για  12-13 λεπτά ήμασταν ανταγωνιστικοί και  κοντά στο σκορ άλλα από εκεί και πέρα η ποιότητα των παικτών του Ολυμπιακού και η διαφορά  κλάσης ηταν ξεκάθαρή.

Δεν έχω παράπονα από τα παίκτες μου, έδωσαν οτι καλύτερο μπορούσαν και το ελληνικό στοιχείο έδωσε ότι καλύτερο μπορούσε. Πλέον έχουμε  μπροστά  μας ένα δύσκολο αντίπαλο την επόμενη αγωνιστική.  Αλλά είναι τα παιχνίδια που πρέπει να πάρουμε για τη κατηγόρια

Καλή συνέχεια στον Ολυμπιακός και εμείς να είμαστε υγιείς για να καταφέρουμε μνα πετύχουμε τον στόχο μας».

Γ. Μπαρτζώκας: «Ηταν πρεμιέρα του πρωταθλήματος, ελπίζω ο κόσμος της Πάτρας να πέρασε ένα ευχάριστο δίωρο,  προφανώς ήθελε να κερδίσει η ομάδα του άλλα δύσκολο  να γίνει αυτό σήμερα. Ηταν για εμάς μια καλή ευκαιρία να κάνουμε ροτέσιον και να αγωνιστούν παιδιά που δεν είχαν παίξει πολύ και φυσικά ήταν δύσκολο να χάσουμε όταν έχουνε 29 ασιστ και 5 λάθη.  Ο Απόλλων Πάτρας έχει πολύ καλή επιθετική εκτέλεση, κυκλοφορούν καλά την μπάλα, έχει  παίκτες καλούς σε δημιουργία, επίσης καλό προπονητικό πλάνο έτσι έπρεπε να είμαστε αρκετά συμπαγείς στη άμυνα. Οταν το κάναμε ιδίως στο τρίτο δεκάλεπτο το παιχνίδι άνοιξε και έγινε διασκεδαστικό. Καλή συνέχεια στον Απόλλωνα, καλή πορεία στο πρωτάθλημα και υγεία  στους φίλαθλους».