ΟΜΑΔΑ

Τελευταία Νέα

Πρώτη νίκη για την ομάδα μας!

Μετά από ένα αγχωτικό φινάλε και αφού χρειάστηκε η παράταση, η ομάδα μας νίκησε εντός έδρας με 78-72 την Καρδίτσα για την 3η αγωνιστική της Basket League και πανηγύρισε την πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα, μπροστά σε 2.000 φίλους της.

Πρώτος σκόρερ για την ομάδα ο Ραιαν Τείλορ ο οποίος  σημείωσε 24 πόντους (με 3/7 δίποντα, 5/7 τρίποντα και 3/4 βολές) και 8 ριμπάουντ σε 32’17” συμμετοχής  ωστόσο σημαντική βοήθεια και από τον Ντέιβις με 13 πόντους με 9 ριμπάουντ.

Στο αγωνιστικό μέρος, στο πρώτο 10λεπτο το παιχνίδι ήταν ντέρμπι, οι δυο ομάδες πηγαίναν κοντά στο σκορ (6-6-, 13-12)  και προσέχοντας κυρίως την άμυνα τους και έτσι δεν ξέφυγε καμία στο σκορ.

Η ομάδα μας πήγε στο τέλος του πρώτου 10λεπτου  προηγούμενη με 3 πόντους (19-16).

Στο 2ο δεκάλεπτο μετά τα πρώτα λεπτά που οι δυο ομάδες συμβάδιζαν (23-23 στο 13΄) η ομάδα του Βετούλα ανέβασε στροφές, αφενός με πολύ καλή άμυνα και αφετέρου με τον Τέιλορ να «πυροβολεί», έχτισε διαφορά με +9 (38-29) και πήγε στο ημίχρονο με +11 (40-29).

Είναι ενδεικτικό ότι οι φιλοξενούμενοι στα τελευταία 5 λεπτά της β΄ περίοδού, σημείωσαν μόνο 3 πόντους.

Στο β΄ ημίχρονο η Καρδίτσα μπήκε πιο δυνατά με τον Ντελόιερ να είναι εύστοχος, κατάφερε να μειώσει τη διαφορά και να μειώσει σε 45-41 στο 24΄.

Η ομάδα μας όμως δεν έχασε την ψυχραιμία της, βελτιώθηκε στην άμυνα και με τους Γκρίφιν- Τείλορ να δίνουν λύσεις στην επίθεση, κράτησε το προβάδισμα και πήγε πάλι στο +10 (55-45) στο 28΄.  Στα τελευταία δυο λεπτά δεν άλλαξε κάτι και ελέγχοντας τα ριμπάουντ ήταν μπροστά με 13 πόντους (60-47).

Στην τελευταία περίοδο, η πατρινή ομάδα με «όπλο» την καλή της άμυνα, κράτησε διαφορά  και ήταν μπροστά με 60-49  στο 32΄. Η Καρδίτσα έκανε την αντεπίθεση της και  εκμεταλλευομένη ορισμένα λάθη, μείωσε σε 61-55 στο 34΄ και 61-59  στο 35΄ κάνοντας το ματς ντέρμπι.

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν την αντεπίθεση και πέρασαν μπροστά με 65-64 με τη συνέχεια να είναι ντέρμπι (67-67 στο 38΄). Με καλάθι του Τζοούνς ο Απόλλωνας προηγήθηκε με 69-67 στο 1 λεπτό πριν το τέλος, η Καρδίτσα έκανε λάθος στις δυο επόμενες επιθέσεις και ο Καράμπελας με ½ βολές, έκανε το 70-67 στα 7΄ δεύτερα όμως ο Αγραβάνης με τρίποντο στα 2 δεύτερα πριν το τέλος ισοφάρισε σε 70-70.  Στη τελευταία επίθεση ο Ντέιβις αστόχησε και το ματς πήγε στη παράταση.

ΝΤΕΡΜΠΙ ΚΑΙ ΣΤΗ ΠΑΡΑΤΑΣΗ

Στο έξτρα 5λεπτο το ντέρμπι συνεχίστηκε, ο Τζοουνς με τρίποντο έκανε το 73-70 και ο Καράμπελας με νέο τρίποντο έκανε το 76-70 στα 2 λεπτά πριν το τέλος.

Οι παίκτες του Βετούλα έπαιξαν καλή άμυνα και έτσι στο τέλος έφτασαν στη νίκη με 78-72.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-16, 40-29, 60-47, 70-70, 78-72.

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Βετούλας): Ντέιβις 13 (1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 λάθη), Μπόγρης 9 (4/7 δίποντα, 1/2 βολές, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Καράμπελας 7 (2/7 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 λάθη), Καλχούν 6 (1/5 τρίποντα), Μαστρογιαννόπουλος, Γκρίφιν 7 (1/5 τρίποντα), Βησσαρίου, Σίλα, Χέινς – Τζόουνς 9 (2/5 τρίποντα), Τέιλορ 24 (3/7 δίποντα, 5/7 τρίποντα, 3/4 βολές, 9 ριμπάουντ, 3 λάθη, 3 κλεψίματα), Κογιόνης.

ΚΑΡΔΙΤΣΑ (Αγγέλου): Μπόχαϊμ 5 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Μπέιτμον 14 (5/10 δίποντα, 0/6 τρίποντα, 4/4 βολές, 7 ασίστ), Χάντερ 12 (2/6 τρίποντα), Αγραβάνης 9 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ), Ντελόριε 13 (6/7 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 1/3 βολές, 10 ριμπάουντ), Πρίτζετ 8 (4 ριμπάουντ, 4 λάθη, 2 κλεψίματα), Αθηναίου 3 (1), Τσύκας, Γόντικας, Γκάμπροβσεκ 8.

Τα ομαδικά στατιστικά του Απόλλωνα Πάτρας: 14/34 δίποντα, 13/33 τρίποντα, 11/18 βολές, 40 ριμπάουντ (28 αμυντικά + 12 επιθετικά), 18 ασίστ, 16 λάθη, 7 κλεψίματα, 1 μπλοκ.

Τα ομαδικά στατιστικά της Καρδίτσας: 23/37 δίποντα, 5/26 τρίποντα, 11/14 βολές, 42 ριμπάουντ (33 αμυντικά + 9 επιθετικά), 17 ασίστ, 18 λάθη, 10 κλεψίματα, 1 μπλοκ.

ΔΗΛΩΣΕΙΣ

Νίκος Βετούλας (προπονητής Απόλλωνα): «Θέλω να δώσω συγχαρητήρια στους παίκτες μου για τη νίκη. Μπήκαμε καλά στο παιχνίδι, πήραμε μια διαφορά, αλλά στο τέταρτο δεκάλεπτο κάναμε λάθη. Μπήκαμε λίγο φοβισμένα και παρότι είχαμε πει να κάνουμε άλλα πράγματα, δώσαμε δικαίωμα στην Καρδίτσα να πάει στο παιχνίδι στη παράταση. Παρόλο αυτά είδαμε και στη παράταση ότι οι παίκτες μου, έκαναν κατάθεση ψυχής και διεκδικούσαμε κάθε μπάλα, Έλληνες και ξένο. Αυτό δείχνει την ομαδικότητα που μας διακρίνει. Το θετικό είναι ότι κερδίσαμε αλλά αν θέλουμε να βρούμε κάτι αρνητικό, είναι ότι έπρεπε να νικήσουμε από τη κανονική διάρκεια του αγώνα και μάλιστα με διαφορά. Όμως από τα  λάθη μας πρέπει να μάθουμε για να πετύχουμε  τον στόχο της σωτηρίας. Πάλι συγχαρητήρια στα παιδιά αλλά και στη Καρδίτσα για την εμφάνιση της».

Γιάννης Μίσσας (βοηθός προπονητή Καρδίτσας): «Θέλω να δώσω συγχαρητήρια στον Απόλλωνα για τη νίκη του. Εμείς δεν παίξαμε καλά για τρία δεκάλεπτα και δεν κάναμε αυτά που έπρεπε. Στο τέταρτο δεκάλεπτο μπήκαμε πιο δυνατά, βρήκαμε ρυθμό πιέσαμε και βάλαμε ένα δύσκολο σουτ που πήγε το παιχνίδι στη παράταση. Ομως στην παράταση μείναμε από ενέργεια, δεν μπορούσαμε να αντιπαρατεθούμε στη ενέργεια που είχε ο Απόλλωνας ο οποίος νίκησε δίκαια.

Την προηγουμένη εβδομάδα νικήσαμε αλλά σήμερα δεν μπήκαν τα σουτ και μοιραία νίκησε ο  αντίπαλος.  Είχαμε προβλήματα τραυματισμών, ο Αθηναίου και ο Γόντικας μπήκαν την Πέμπτη στις προπονήσεις και τώρα προσπαθούμε να βρούμε τον ρυθμό μας στην Κατηγορία».

*Η Καρδίτσα ενημέρωσε ότι ο Βαγγέλης Αγγέλου δεν αισθανόταν καλά και έτσι στη συνέντευξη τύπου, την εκπροσώπησέ ο συνεργάτης του, Γιάννης Μίσσας.