ΟΜΑΔΑ

Τελευταία Νέα

Ήττα για την ομάδα μας από το Περιστέρι

Αν και ήταν ανταγωνιστική μέχρι το τέλος, η ομάδα μας ηττήθηκε εντός έδρας με 77-71 από το Περιστέρι για την 4η αγωνιστική της Basket League.

Η ομάδα του Νίκου Βετούλα πάλεψε μέχρι το φινάλε αλλά δεν κατάφερε να βρεις λύσεις απέναντί στους Μάρκους Ντένμον, Σακούρ Τζούστον και Μίρο Μπίλαν οι οποίοι ήταν οι κορυφαίοι των νικητών.

O Απόλλων Carna υστέρησε στα ριμπάουντ (30 έναντι 36) , στις ασιστ (11έναντι 18)  και στα κλεψίματα (5 έναντι 9).

Στο αγωνιστικό μέρος, το Περιστέρι ξεκίνησε πιο δυνατά στο παιχνίδι, με υψηλά ποσοστά ευστοχίας προηγήθηκε με 6-2 και 17-4 στο 5΄.  Μετά το ταιμ που ζήτησε ο Βετούλας, η εικόνα της ομάδας άλλαξε, με «όπλο» την καλή άμυνα  μείωσε σε 19-17 στο 8΄ και χάρη στον Ντέιβις,  μείωσε στο πόντο στο τέλος του πρώτου 10λεπτου.

Το δεύτερο 10λεπτο άνηκε στον Απόλλων Carna ο οποίος με πολύ καλή άμυνα και τους Τειλορ-Ντειβις να «πυροβολούν» στην επίθεση,  ισοφάρισε σε 29-29 αλλά πήρε και προβάδισμα. Το προβάδισμα ήρθε επειδή οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα σερί 7-0 και έκαναν το 47-36 στο 18΄.

Το Περιστέρι ήταν άστοχο και αυτό το εκμεταλλεύτηκε ο Απόλλωνας Carna ο οποίος πήγε στο ημίχρονο με 44-39 που ήταν η μεγαλύτερη διάφορά.

Το Περιστέρι μπήκε πιο ζεστά στο β΄ ημίχρονο και με τον Ντένμον να κάνει «ζημιά», όχι μόνο ισοφάρισε σε 44-44 αλλά και πήρε προβάδισμα με 57-49 στο 25΄ ε3κμεταλευτομενο τα προβλήματα του Απόλλωνα Carna στην άμυνα.

Οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές και με πρωταγωνιστή τον Ντείβις, μπήκαν και πάλι στο παιχνίδι αφού μείωσαν σε 62-59 στο 28΄.

Το Περιστέρι δεν έχασε την ψυχραιμία του και παίζοντας κάτω από το καλάθι, προηγήθηκε με 66-60 στο 29΄ που ήταν και το σκορ στο τέλος της περίοδού.

Στην 4η και τελευταία περίοδο, ο Απόλλων Carna με «όπλο» την καλή άμυνα που κράτησε το Περιστέρι χωρίς πόντο για τρία λεπτά, μείωσε σε 66-63 αλλά μέχρι εκεί.

Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν λάθη του Απόλλωνα και πήραν προβάδισμα με +9 (72-63) στο 35΄.

Οι γηπεδούχοι δεν άφησαν το ματς, παίζοντας με υπομονή μείωσαν σε 72-68 στο 37΄ αλλά πάλι η ομάδα του Σπανούλη με ένα γρήγορο 5-0, έκανε το +9 (77-68).

Στο τέλος ο Απόλλωνα Carna δεν είχε σωστές επιλογές στην επίθεση και έτσι το Περιστέρι έφτασε στη νίκη με  77-71.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-23, 44-39, 60-66, 71-77.

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Βετούλας): Γκρίφιν 2, Ντέιβις 20 (4/6 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 6/7 βολές, 9 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Μπόγρης 10 (4/5 δίποντα, 2/6 βολές, 5 ριμπάουντ), Χέινς-Τζόουνς 10 (2/7 δίποντα, 2/5 τρίποντα), Καλχούν, Βησσαρίου, Σιλά 6 (3/3 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Τέιλορ 16 (4/4 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 5/5 βολές), Καράμπελας 4 (2/9 σουτ), Κογιόνης, Μαστρογιαννόπουλος 3 (1)

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Σπανούλης): Μπίλαν 17 (7/8 δίποντα, 3/4 βολές, 10 ριμπάουντ), Ραντάνοβ 7 (3/4 δίποντα), Πουλιανίτης 7 (1/6 τρίποντα), Ντένμον 24 (2/5 δίποντα, 5/10 τρίποντα, 5/5 βολές, 4 κλεψίματα), Ντέιβις 3 (1/7 σουτ, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Τζούστον 16 (7/8 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Φρανσίσκο, Μωραΐτης 3, Γκιουζέλης, Ζούγρης

τα ομαδικά στατιστικά του Απόλλωνα Πάτρας: 20/36 δίποντα, 6/20 τρίποντα, 13/18 βολές, 32 ριμπάουντ (24 αμυντικά – 8 επιθετικά), 11 ασίστ, 5 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 12 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Περιστερίου: 21/33 δίποντα, 7/27 τρίποντα, 14/16 βολές, 38 ριμπάουντ (27 αμυντικά – 11 επιθετικά), 18 ασίστ, 9 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 12 λάθη.

ΔΗΛΩΣΕΙΣ

Β. Σπανούλης (προπονητής Περιστεριού):

«Ξέραμε πως θα ήταν πολύ δύσκολο παιχνίδι. Ο Νίκος (Βετούλας) κάνει εξαιρετική δουλειά, είναι ένας έξυπνος προπονητής και θέλω να του ευχηθώ καλή συνέχεια στο πρωτάθλημα.

Πολλές ομάδες θα δυσκολευτούν να περάσουν από την Πάτρα.

Στα του αγώνα, εμείς  αντιδράσαμε μετά την ήττα από την ΑΕΚ, κάπου χάσαμε το μυαλό μας, αλλά στη συνέχεια τα παιδιά ήταν συγκεντρωμένα και έπαιξαν με σωστή νοοτροπία.

Βάλαμε μερικά μεγάλα σουτ, χάσαμε βέβαια πολλά ελεύθερα τρίποντα αλλά εγώ αυτό που θέλω είναι να βγαίνουν ελεύθερα τρίποντα και κάποια στιγμή, θα μπουν».

Στο β΄ ημίχρονο παίξαμε πιο δυνατά, στο α΄ ημίχρονο ήμασταν 4 ριμπάουντ κάτω αλλά στο β΄ ημίχρονο τα ελέγξαμε και τελειώσαμε με έξι παραπάνω ριμπάουντ αλλά και 18 ασιστ. Γυρίσαμε πολύ καλά τη μπάλα και πήραμε μια πολύ καλή νίκη για τη συνέχεια του πρωταθλήματος».

Ν. Βετούλας (προπονητής Απόλλων Carna):

«Κάναμε μεγάλή προσπάθεια, τα παιδιά το πάλεψαν μέχρι τα τελευταία δευτερόλεπτα, στο πρώτο και στο τρίτο δεκάλεπτο δεν ήταν ότι καλύτερο για να μπούμε δυνατά στο παιχνίδι. Κυνηγούσαμε διάφορες 10 και 11 πόντων αλλά και τις δυο φορές, ισορροπήσαμε το παιχνίδι όμως δεδομένη της προσωπικότητας και της ποιότητας του Ντενμον.

Επιλέξαμε να αφήνουμε κάποια ελεύθερα σουτ προκειμένου να μειώσουμε τη διαφορά και ως ένα σημείο, τα καταφέραμε.

Στην ουσία το παιχνίδι έγειρε προς το Περιστέρι από ένα παίκτη επιπέδου Ευρωλίγκα όπως είναι ο Ντένμον. Ελπίζω να συνεχίσουμε ετσι,  που δείχνουμε ομάδα σε κάθε παιχνίδι και αν το καταφέρουμε θα πετύχουμε το στόχο μας.

Βάση των ικανοτήτων μας, είμαι ευχαριστημένος από τα παιδιά, δεν παρατήσαν το παιχνίδι, έδωσαν ότι μπορούσαμε και σημασία έχει ότι είμαστε όλοι μαζί σαν ομάδα».