ΟΜΑΔΑ

Τελευταία Νέα

Νέα νίκη για την ομάδα μας

Παίζοντας πολύ ωραίο μπάσκετ κατά διαστήματα, η ομάδα μας νίκησε εύκολα με 85-66 εντός έδρας τον Κολοσσό Ρόδου στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής της Basket League μπροστά σε σχεδόν 2000 θεατές και με αυτή τη νίκη, ανέβηκε στο 3-5.

Πρωταγωνιστές της νίκης του Απόλλωνα Carna, ήταν ο Τέιλορ ο οποίος είχε 20 πόντους, 3 ριμπάουντ, 1 ασιστ, και ένα κλέψιμο , ο Εί Τζέι Ντέιβις ο οποίος είχε 17 πόντους με έξι ριμπάουντ, 2 ασιστ και δύο κλεψίματα, αλλά και οι Μπόγρης (8 π.)-Μαστρογιαννόπουλος (11π.) χωρίς όμως κανείς να υστερήσει.

Στο πρώτο 10λεπτο η ομάδα μας μπήκε δυνατά και πήρε προβάδισμα με 8-02 και 17-10 στο 6΄ χάρη στους Τείλορ και τον Γκρίφιν που έδωσαν λύσεις στην επίθεση.

Ο Κολοσσός προσπάθησε να αντιδράσει, όμως η καλή άμυνα του Απόλλωνα Carna δεν άφησε πολλά περιθώρια και έτσι στο τέλος του πρώτου 10λεποτου βρέθηκε μπροστά με 21-14.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοσή τους, με τους Καράμπελα, Μπόγρη, έφτασε να προηγηθεί με 30-20 στο 13΄και 34-25 στο 15΄.

Η είσοδος του Μαστρογιαννόπουλου βοήθησε ακόμα πιο πολύ και η ομάδα μας προηγήθηκε 37-27 στο 18 και 46-35 στο 19΄. Το τελευταίο λεπτό ο Κολοσσός με αιχμή του δόρατος τον Μορέιρα, μείωσε σε 46-39 που ήταν το σκορ ημιχρόνου.

Στο β΄ ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι μπήκα πιο δυνατά, βελτιώθηκαν στην άμυνα, υποχρέωσαν τον Απόλλωνα Carna σε λάθος επιλογές και έτσι μείωσαν σε 50-46 στο 25΄.

Βέβαια και ο Κολοσσός επιθετικά δεν είχε ικανοποιητικό απολογισμό, καθώς σημείωσε 7 πόντους σε 5 λεπτά.

Η ομάδα του Βετούλα έχοντας λύσεις από Τέιλορ και Ντέιβις, προηγήθηκε πάλι με 7 πόντους (55-48) στο 27΄ και με 60-52 στο 29΄. Ο Κολοσσός βρήκε «απαντήσεις» με τον Γιαννόπουλο και με σερί 5-0, μείωσε σε 60-57 που ήταν το σκορ του τρίτου δεκαλέπτου.

Στο 4ο και τελευταίο 10λεπτο, ο Απόλλων Carna μπήκε αποφασισμένος και με πρωταγωνιστή τον Τέιλορ, έτρεξε ένα σερί 7-0 και έκανε το 67-57 στο 32΄.

Με τον Ντειβις να βοηθά σημαντικά στο σκοράρισμα, οι γηπεδούχοι πήγαν την διαφορά στο +14 (75-59) στο 34΄ και έδειξαν δυναμική για τη νίκη. Παρότι ο τεχνικός του Κολοσσού. Η. Παπαθεοδώρου ανακάτεψέ την τράπουλα, η άμυνα του Απόλλωνα Carna ήταν αρκετά καλή και σε συνδυασμό με τις σωστές επιλογές στην επίθεση, η διαφορά κρατήθηκε έφτασε στο +20 (81-61 στο 37΄).

Στα λεπτά που απέμενε δεν μπορούσε να αλλάξει κάτι και έτσι η Πατρινή ομάδα έφτασε στη νίκη με το τελικό 85-66.

Τα 10λεπτα: 23-16, 46-39, 60-57, 85-66.

AΠΟΛΛΩΝΑΣ (Βετούλας): Γκρίφιν 7 (2), Βησσαρίου 5 (1), Σιλά 6, Τέιλορ 20 (6/9 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/2 βολές), Καράμπελας 9 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ντέιβις 17 (5/5 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 4/6 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μπόγρης 8 (4/4 δίποντα, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Χέινς-Τζόουνς 2, Κογιόνης, Μαστρογιαννόπουλος 11 (3/3 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ)

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Παπαθεοδώρου): Σταρκς 4, Όσμπορν 4, Κόφι 6, Κατσίβελης 6 (1), Γιαννόπουλος 15 (4/5 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 1/2 βολές, 5 ριμπάουντ), Μορέιρα 15 (7/15 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Χρυσικόπουλος 7 (1), Ντίξον 8 (0/5 τρίποντα, 4 ασίστ), Ιορδάνου, Τιγκ.

Ηλίας Παπαθεοδώρου (προπονητής Κολοσσός Ρόδου):

«Θέλω να δώσω συγχαρητήρια στον Απόλλωνα Carna για τη δίκαια νίκη του. Ήλεγξε το παιχνίδι από την αρχή ως το τέλος, ήταν καλύτερος, εμείς δεν είχαμε έρθει στο γήπεδο, ειδικά στο κομμάτι της άμυνας, ήμασταν απαράδεκτοι. Όταν ο αντίπαλος σκοράρει τόσους πόντους και με 75% στο δίποντο, οι αντίπαλοι δεν υπήρχαν. Συγχαρητήρια στον Απόλλωνα και εμείς συνεχίζουμε την προσπάθεια μας».

Σπύρος Δεράος (βοηθός προπονητή Απόλλων Carna):

«Ηταν μία πολύ σημαντική νίκη για την επίτευξη των στόχων μας. Ηταν πολύ μεστή η εμφάνιση μας σε πολλά επίπεδα, και αμυντικά και επιθετικά, πολύ καλή κίνησή στην επίθεση και αυτοπεποίθηση στην άμυνά, είδαμε πολλά παιδιά να κάνουν βουτιές για μία κατοχή. Τους δίνουμε συγχαρητήρια για τη νίκη και μας δίνει κουράγιο για να συνεχίσουμε το ίδιο στα επόμενους αγώνες».

Τα ομαδικά στατιστικά του Απόλλωνα: 22/30 δίποντα, 9/19 τρίποντα, 14/17 βολές, 35 ριμπάουντ (32 αμυντικά – 3 επιθετικά), 22 ασίστ, 5 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 12 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Κολοσσού: 22/42 δίποντα, 4/20 τρίποντα, 10/15 βολές, 32 ριμπάουντ (18 αμυντικά – 14 επιθετικά), 15 ασίστ, 8 κλεψίματα, 9 λάθη

Ο Απόλλωνας τίμησε τον ΗΣ Ηφαίστο

Πριν από την έναρξη του αγώνα, ο πρόεδρος του Ερασιτέχνη Απόλλωνα, Γιώργος Αθανασίου έδωσε τιμητική πλακέτα στον Δημήτρη Κανελλόπουλο, τον πρόεδρο του ΑΣ Ήφαιστος. Η βράβευση αυτή έγινε με αφορμή τη Παγκόσμια Ημέρα για Άτομο με Αναπηρίες, που έχει οριστεί η 3η Δεκεμβρίου.

Ο ΑΣ Ήφαιστος, είναι το μοναδικό ενεργό σωματείο σε ολόκληρη την Δυτική Ελλάδα που διατηρεί τμήμα μπάσκετ με αμαξίδιο και για αυτό το λόγο η ΚΑΕ Απόλλων Carna θα τον τιμήσει για την πολύπλευρή προσφορά του.