ΟΜΑΔΑ

Τελευταία Νέα

Ηττα για την ομάδα μας από την ΑΕΚ

Αν και έκανε μεγάλη προσπάθεια μέχρι το τελευταίο λεπτό, η ομάδα μας έχασε με 69-61 από την ΑΕΚ για την 13η αγωνιστική της Basket League και παραμένει χωρίς νίκη το 2023 ενώ παραμένει στο 3-10.

Κορυφαίος του ματς ήταν ο Αϊζάια Μάιλς. Ο Αμερικανός έκανε ντεμπούτο στην Basket League είχε 19 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Για τον Απόλλων Carna, που τα έδωσε όλα όμως πήρε μόλις 6 πόντους (έναντι 28 της ΑΕΚ) από τον πάγκο του, καλά δείγματα έδειξε ο νεοφερμένος Αλόνζο Βερτζ με 16 πόντους, ενώ σαν το… παλιό καλό κρασί ήταν ο Γιώργος Μπόγρης με 14 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Στο αγωνιστικό μέρος, το παιχνίδι ήταν ντέρμπι στα πρώτα λεπτά με τον Απόλλωνα Carna ξεκινά με πεντάδα τον Βέρτζε, Μαστρογιαννόπουλο, Γκρίφιν, Ντείβις και Μπόγρη.

Η ομάδα μας μπήκε δυνατά και έχοντας ευστοχία προηγήθηκε με 8-4 στο 3΄ και 11-9 στο 5΄ χάρη στον Βέρτζε που ήταν ουσιαστικός στην επίθεση.

Η Πατρινή ομάδα με καλή άμυνα κράτησε χαμηλά την ΑΕΚ η οποία παράλληλα ηταν και άστοχη όμως δεν κατάφερε να χτίσει διαφορά και μάλιστα στο τελευταίο λεπτό, με 2 εύστοχα τρίποντα του Στρέκλιενς πήρε προβάδισμα με 17-15 στο τέλος του 1ου δεκαλέπτου.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο “ζεστά” στο β΄ δεκάλεπτο, παίζοντας καλή άμυνα έβαλαν δύσκολα στον Απόλλων Carna και προηγήθηκαν με 22-17 στο 13΄.

Οι «μελανόλευκοι» δεν μπορούσαν να βρουν εύκολα τον δρόμο προς το καλάθι, ήταν άστοχοι από μέση απόσταση και έτσι η ΑΕΚ προηγήθηκε με 29-22 στο 18΄ και 35-25 στο ημίχρονο.

O Απόλλων  Carna μπήκε πιο δυνατά στο β΄ ημίχρονο, με καλή άμυνα που κράτησε τη ΑΕΚ σχεδόν τρία λεπτά με ένα καλάθι και με τον Βέρτζ, δραστήριο, μείωσε σε 37-34 στο 23΄ και 42-42 στο 25΄ κάνοντας πάλι ντέρμπι το παιχνίδι.

Η ένωση στο τελευταίο 5λεπτο κατάφερε να υποχρεώσει τον Απόλλων Carna σε αρκετά λάθη και έτσι προηγήθηκε με 52-45 στο 28΄ και στο τέλος του 10λεπτου ήταν μπροστά με 58-48.

Στο 4ο και τελευταία 10λεπτό η ομάδα μας έκανε την αντεπίθεση της και με τους Ντέιβις-Βερτζε να δίνουν λύσεις, μείωσε σε 58-54 στο 32΄.

Σε εκείνο το σημείο όμως η διαιτησία έκανε συνεχόμενα λάθη εις βάρος του Απόλλων Carna και έτσι έδωσε την ευκαιρία στην ΑΕΚ να προηγηθεί με 64-58  στο 34΄.

Στη συνέχεια έπαιξε ρόλο και η αστοχία των «μελανόλευκων» οι οποίοι πάλεψαν μέχρι το τέλος, αλλά η ΑΕΚ ήταν ψύχραιμη και  νίκησε με 69-61.

Τα 10λεπτα: 15-17, 25-35, 48-58, 61-69.

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Βετούλας): Γκρίφιν 6 (2), Βερτζ 16 (1 τρίποντο, 4 ασίστ, 4 λάθη), Ντέιβις 8 (2/10 σουτ, 2/2 βολές, 8 ριμπάουντ), Μπόγρης 14 (6/8 δίποντα, 2/2 βολές, 11 ριμπάουντ), Μαστρογιαννόπουλος 11 (2/3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Βησσαρίου, Σιλά, Φιλιππάκος 5 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ), Καράμπελας 1 (0/9 σιυτ, 1/2 βολές), Καλχούν.

ΑΕΚ (Καντζούρης): Φλιώνης 9 (1/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γιάνκοβιτς (0/1 δίποντο, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μάιλς 19 (1/1 δίποντο, 4/7 τρίποντα, 5/7 βολές, 5 ριμπάουντ), Γουίλιαμς 9 (1), Μίτσελ 4 (2/12 σουτ, 13 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 λάθη), Κόνιαρης 5 (1), Ξανθόπουλος 3 (1), ΜακΓκριφ 6 (1/8 σουτ, 4/4 βολές, 8 ριμπάουντ), Γόντικας (2 ριμπάουντ), Παπαδάκης 8 (2), Στρέλνιεκς 6 (2).

Τα ομαδικά στατιστικά του Απόλλωνα Πάτρας: 14/33 δίποντα, 8/27 τρίποντα, 9/12 βολές, 37 ριμπάουντ (31 αμυντικά + 6 επιθετικά), 10 ασίστ, 9 λάθη, 3 κλεψίματα.

Τα ομαδικά στατιστικά της ΑΕΚ: 9/30 δίποντα, 13/28 τρίποντα, 12/17 βολές, 44 ριμπάουντ (35 αμυντικά + 9 επιθετικά), 16 ασίστ, 10 λάθη, 3 κλεψίματα, 2 μπλοκ.

ΔΗΛΩΣΕΙΣ

Νίκος Βετούλας (προπονητής Απόλλων Carna): Περιμέναμε ένα δύσκολο παιχνίδι εναντίον μίας έμπειρης ομάδας. Είχαμε πει να παίξουμε άμυνα πάνω σε Στρέκλιενς και Μίτσελ και σε γενικές γραμμές τα  πήγαμε καλά.

Όμως, ο Μαίλς ήταν ένας παράγοντας ο οποίος βοήθησε την ΑΕΚ σε κρίσιμα σημεία, όταν είχαμε το μομεντουμ του παιχνιδιού.

Η εβδομάδα δεν κύλησε όπως την θέλαμε, είχαμε το πρόβλημα του Σιλά που δεν  ήταν έτοιμος 100%.  Πιστεύω ότι δεν είχαμε το καθαρό μυαλό, ειδικά τα γκαρντ μας και παρασυρθήκαμε όταν μειώναμε το σκορ από δέκα σε 2-3 πόντους, κάνοντας λάθος επιλογές.

Ήταν μία ευκαιρία να κάνουμε βήμα για την παραμονή στην κατηγορία.  Ομως κάνουμε βήματα προόδου με δεδομένο πως ήμασταν τις προηγούμενές εβδομάδες, σήμερα ήμασταν πιο ανταγωνιστικοί.

Είναι ξεκάθαρό ότι  χρειαζόμαστε άλλη μία ενίσχυση, ειδικά στο σκορ, ώστε να έχουμε και άλλες επιλογές και να πηγαίνουμε το παιχνίδι σε πιο υψηλό ρυθμό, στην έδρα μας. Ελπίζω στο τέλος της χρονιάς να είμαστε εμείς αυτοί που θα χαμογελάσουμε».

Ηλίας Καντζούρης (προπονητής ΑΕΚ):  «Σήμερα έπρεπε να βρούμε τρόπο να κερδίσουμε και παρότι δεν είμαι ικανοποιημένος και κάναμε πολλά λάθη, παρολ΄ αυτά κερδίσαμε.

Βάζουμε αυτή τη νίκη στο τσεπάκι και συνεχίζουμε. Είναι μεγάλη η φετινή σεζόν και έχουμε όλους τους παίκτες μας ανάγκη. Οι παίκτες που ήρθαν από το πάγκο μας βοήθησαν σημαντικά. Θέλω να ευχηθώ καλή συνέχεια στον Απόλλων Carna και επειδή έχω περάσει από εδώ και γνωρίζω, είναι ένα μπασκετικό γήπεδο και μπασκετικό κοινό και καλή επιτυχία και στον φίλο μου Νίκο (Βετούλα).