ΟΜΑΔΑ

Τελευταία Νέα

Νέα ήττα για την ομάδα μας

Παρά την προσπάθεια μέχρι το τελευταίο λεπτό η ομάδα μας έχασε εντός έδρας με 82-74 από τον Αρη στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής της Basket League και πλεον υποχωρήσει στο 3-13 της βαθμολογίας.

Από την Πατρινή ομάδα ξεχώρισαν οι Γκρίφιν με 16 πόντους και ο Σιλά με 14 πόντους ενώ ο Καράμπελας είχε 11 πόντους.

Από τον Αρη ο Τζέι Ντι Νότε ήταν ο πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Γιάννη Καστρίτη, μετρώντας 26 πόντους, 6 ριμπάουντ αλλά και 5 λάθη.

Στο αγωνιστικό μέρος, το πρώτο ημίχρονο ήταν ντέρμπι με τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ σχεδόν σε όλο το πρώτο 10λεπτο.

Ο Αρης έκανε κάποια στιγμή το 11-7 όμως ο Απόλλων Carna ισοφάρισε σε 15-15 και στο τέλος του πρώτου δεκάλεπτου ήταν 20-20.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο 2ο δεκάλεπτο, ο Αρης με τον Μήτρου Λονγκ βρήκε λύσεις και προηγήθηκε με 30-25, όμως ο Καράμπελας με δύο συνεχόμενα τρίποντα πήρε κεφάλι με 31-30 στο 16΄. Η μάχη συνεχίστηκε με τις δυο ομάδες να χάνουν σουτ και έτσι το ημίχρονο Απόλλων Carna-Αρης πήγαν στα αποδυτήρια με 40-40.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο β΄ ημίχρονο όπου ο Αρης εκμεταλλευόμενος λάθος σφυρίγματα της διαιτησίας η οποία δεν έδινε φάουλ υπερ των γηπεδούχων, πήρε προβάδισμα με 50-44 στο 26΄.

Oι φιλοξενούμενοι με τρίποντο του Μήτρου Λονγκ πήγαν στο +10 (48-58) στο 28΄ με τον Αρη να πηγαίνει στο τέλος της γ΄ περίοδού me 61-49.

Στην 4η και τελευταία περίοδο ο Απόλλων Carna προσπάθησε να ροκανίσει την διαφορά, όμως ο Αρης με ευστοχία από τα 6.75 κράτησε την διαφορά και προηγήθηκε με 64-54 αλλά και 71-60 στο 35΄.

Με σερί 5-0 μείωσε σε 76-67 στο 38΄, όμως δεν υπήρξε συνέχεια, οι «μελανόλευκοι» έχασαν κρίσιμα σουτ και ο Αρης έφτασε στη νίκη με 82-74.

Τα 10λεπτα:  20-20, 37-37, 49-61, 74-82.

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ (Βετούλας): Γκρίφιν 16 (4/8 τρίποντα) , Ντέιβις 7 (1/5 τρίποντα), Μπόγρης 7 (5 ριμπάουντ), Φιλιππάκος 1, Καράμπελας 11 (2/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 1 κλέψιμο, 2 λάθη) , Βερτζ 5 (10 ασίστ) ,Σιλά 14 (5 ριμπάουντ) , Καλχούν2, Κογιόνης, Μαστρογιαννόπουλος 11 (2/5 τρίποντα)

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Χόρχλερ 7 (2/2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ) , Γκούντγουιν 12 (4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Νότε 26 (6/9 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 5/8 βολές, 6 ριμπάουντ, 5 λάθη) , Νετζήπογλου 5 (1) , Χάγκινς 2 (5 ριμπάουντ, 6 ασίστ) , Μήτρου-Λονγκ 19 (2/4 δίποντα, 5/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Τολιόπουλος 9 (4 ασίστ, 3 λάθη) , Φίλλιος, Χρηστίδης 2.

Νίκος Βετούλας (προπονητής Απόλλων Carna): Είναι μία δύσκολη ήττα για εμάς δεδομένο ότι είμαστε στην τελική ευθεία του πρωταθλήματος και κρίνεται ο στόχος,. Το παιχνίδι κρίθηκε στο β΄ ημίχρονο εκεί που  ήμασταν +5 ριμπάουντ βρεθήκαμε στο -10 και η ευστοχία των παικτών του ΑΡη στα τρίποντα. Κάναμε την προσπάθεια μας αλλά είχαμε ατυχίες, Πιστεύω μετά την διακοπή και ο Μακ να είναι μαζί , ο Σιλά να επιστρέψει 100% γιατί δεν είναι ακόμα έτοιμος και το ίδιο και ο Μπόγρης που αντιμετωπίζει ζήτημα τραυματισμού ώστε να δουλέψουμε όλοι μαζί.  Εμείς πρέπει να παίζουμε για εμάς, και να μην περιμείνουνε να κάνει κάτι άλλος για εμάς, όπως έγινε και πέρσι.

Αυτή την στιγμή μέλημα μας είναι πως θα γυρίσουν οι τραυματίες για να δούμε ποτέ θα είμαστε έτοιμοι για την τελική ευθεία του πρωταθλήματος».

Γιάννης Καστρίτης (προπονητής Αρη): «Ήταν ένα πολύ απαιτητικό παιχνίδι για εμάς, πριν καν ξεκινήσει γιατί ήρθαμε να παίξαμε με τις γνωστές απουσίες οι οποίες όσο περνά ο καιρός θα αρχίσουν να φαίνονται στο παρκέ. Μετά τα χθεσινά αποτελέσματα ο Απόλλωνας θα καίγεται για τη νίκη μέσα σε γεμάτο παιχνίδι.

Οι απουσίες όμως δεν φάνηκαν, κατάφεραν και ανταπεξελθών σε οπουδήποτε δοκιμασία, Ήθελε πολύ συγκέντρωση και δύναμη για να τα καταφερθούνε. Είμαι πολύ περήφανο για αυτούς. Σήμερα είμαι περισσότερο περήφανος από κάθε άλλη νίκη λόγω των συνθηκών που αυτή επετεύχθηκε. Το πρωτάθλημα έχει ακόμα δρόμο. Έχουμε μπροστά μας το Κύπελλο και εύχομαι καλή συνέχεια στον Απόλλων Carna».