ΟΜΑΔΑ

Τελευταία Νέα

Σπουδαία νίκη για την ομάδα μας

Πραγματοποιώντας πολύ καλή εμφάνιση και παρουσία 3000 φιλάθλων της, η ομάδα μας νίκησε με 93-66 τον Ιωνικό, στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής της Basket League και έκανε σημαντικό βήμα για να πετύχει το στόχο της .

Κορυφαίος για τον Απόλλων Carna ήταν ο Βερτζ που σημείωσε 23 πόντους (5/10 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 7/9 βολές, 8 ριμπάουντ, 10 ασίστ) και ο Μακ ο οποίος στο ντεμπούτο του πέτυχε  20 πόντους (4/5 δίποντα, 4/8 τρίποντα).

Στο πρώτο 10λεπτο το σκορ πήγε χαμηλά στο ξεκίνημα με τις δυο ομάδες να προσέχουν πολύ την άμυνα τους και έτσι η ομάδα του Απόλλωνα Carna ήταν μπροστά με 10-6΄ στο 4’.

Οι γηπεδούχοι μπορεί επιθετικά να μην έβρισκαν πολλές λύσεις, όμως αμυντικά ήταν πολύ δυνατοί, είχαν κλείσει τους διαδρόμους και ο Ιωνικός είχε σκοράρει 8 πόντους σε  εφτά λεπτά.

Με το τρίποντο του Μακ, ο Απόλλων Carna προηγήθηκε με 15-8 στο 7΄ και πήρε προβάδισμα 7 πόντων.  Η ομάδα της Νίκαιας με ένα σερί 5-0 μείωσέ σε 15-13 με την Πατρινή ομάδα να πηγαίνει στο πρώτο δεκάλεπτο με +4 (17-13).

Στο 2ο δεκάλεπτο η ομάδα του Βετούλα ξεκίνησε πιο δυνατά, πάλε με καλή άμυνα και σωστές επιλογές στην επίθεση, προηγήθηκε με 21-13 στο 12΄  και με τον Καράμπελα να πετυχαίνει 5 σερί πόντους, προηγήθηκε με 26-16  στο 13΄.

Ο τεχνικός του Ιωνικού, Αγγ. Τσίκληρας ανακάτεψε την τράπουλα, εκμεταλλεύτηκε λάθη του Απόλλωνα Carna και μείωσε σε 28-23 στο 27΄.

Mέχρι εκεί όμως, με τον Βέρτζε να σημειώνει 5 σερί πόντους, ο Απόλλων Carna, πήγε πάλι στο +10 (33-23) στο 18΄, Ο Ιωνικός με τον Μαυροκεφαλίδη πρωταγωνιστεί αντέδρασε και μείωσε σε 35-31 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου, καθώς οι δυο ομάδες αστόχησαν στις τελευταίες επιθέσεις.

Στο β΄ ημίχρονο,  οι παίκτες του Απόλλων Carna μπήκαν δυνατά, με καλή άμυνα και  τον Γκρίφιν να είναι εύστοχος από τα 6.75, έκανε σερί 10-0 και πήρε προβάδισμα με +14 (45-31) στο 22΄.

Οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να κάνουν κάτι απέναντι στην ομάδα του Βετουλα η οποία ήταν πού εύστοχή από τα 6.75 και προηγήθηκε ακόμα και με 23 πόντους (60-37) στο 26΄.

Οι γηπεδούχοι έχοντας πρωταγωνιστές τους Βέρτζε, Μακ και Γκρίφιν κράτησαν προβάδισμα 64-43 στο 28΄ και πήγαν στο τέλος του δεκαλέπτου με + 19 (66-47).

Στο 4ο και τελευταίο δεκάλεπτο o Iωνικός μπήκε αποφασισμένος, με καλή άμυνα και σωστές επιλογές στην επίθεση, έκανε σερί 7-0 και μείωσε σε 66-53 στο 32΄.

Ο Απόλλων Carna όμως έδειξε ψυχραιμία, κράτησε την μπάλα και με τον Μακ να πετυχαίνει κρίσιμα σουτ, κράτησε την διαφορά σε επίπεδα ασφαλείας (73-55 στο 24΄,  77-55 στο 35΄).

Οι φιλοξενούμενοι δεν μπορούσαν να ακολουθήσουν τον  γρήγορo ρυθμό του Απόλλων Carna ο οποίος με τον Μακ να κάνει σπουδαίο παιχνίδι, κράτησε εύκολα το προβάδισμα και πήρε τη νίκη με το τελικό 93-66.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-13, 35-31, 66-47, 93-66

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Βετούλας): Γκρίφιν 14 (3/12 τρίποντα), Βερτζ 23 (5/10 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 7/9 βολές, 8 ριμπάουντ, 10 ασίστ), Ντέιβις 13 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μπόγρης 2 (7 ριμπάουντ), Μακ 20 (4/5 δίποντα, 4/8 τρίποντα), Βησσαρίου, Σιλά 8 (3/3 δίποντα, 2/6 βολές, 6 ριμπάουντ), Φιλιππάκος 2, Καράμπελας 7 (1), Καλχούν, Κογιόνης, Μαστρογιαννόπουλος 4.

ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΙΚΑΙΑΣ (Τσίκληρας): Νούνιεζ-Καστόγιο 9 (10 ριμπάουντ), Αρσενόπουλος 4, Μαυροκεφαλίδης 20 (4/11 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 6/6 βολές, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μάντζαρης 3 (1 τρίποντο, 3 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 2 κλεψίματα), Χόκινς 12 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Μπέμπης, Σίμονς 7, Λενέλ 5 (1), Πετανίδης, Κορκοντζέλος 1, Λέισι 5 (1)

• Τα ομαδικά στατιστικά του Απόλλωνα Πάτρας: 22/34 δίποντα, 11/35 τρίποντα, 16/23 βολές, 46 ριμπάουντ (35 αμυντικά – 11 επιθετικά), 20 ασίστ, 8 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 11 λάθη
  • Τα ομαδικά στατιστικά του Ιωνικού Νικαίας: 17/37 δίποντα, 6/25 τρίποντα, 14/22 βολές, 41 ριμπάουντ (31 αμυντικά – 10 επιθετικά), 21 ασίστ, 5 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 13 λάθη.

ΔΗΛΩΣΕΙΣ:

Φοίβος Κωστής (τεχνικός Ιωνικού):  Το σημερινό αποτέλεσμα ηταν ότι χειρότερο για εμάς. Είχαμε πει να κρατήσουμε τον Απόλλωνα σε χαμηλό σκορ, όμως δεν μπήκαμε δυνατά. Ηταν θέμα διάθεσης, ειδικά στο β΄ ημίχρονο και  κοιτάζω την στατιστική, αλλά δεν νομίζω ότι έχει μεγάλη σημασία.  Συλλέγουμε τα κομμάτια μας και όσο έχουμε μαθηματικές πιθανότητες, δεν θα τα παρατήσουμε. Δίνω συγχαρητήρια στον Απόλλωνα το ήθελε πιο πολύ, δεν έχω να πω κάτι άλλο να πω».

Νίκος Βετούλας (προπονητής Απόλλωνα Carna):  Ηταν ένα παιχνίδι τελικός για εμάς, καθώς σε περίπτωση ήττας θα ήταν πολύ δύσκολα τα πράγματα. Ξεκινώντας ευχαριστώ πολύ τον κόσμο για την παρουσία του και την ώθηση  που έδωσε στα παιδιά, ήταν σημαντικός παράγοντας. Στο πρώτο ημίχρονο ήμασταν καλοί αμυντικά, αλλά στην επίθεση ήμασταν επιπόλαιοι, δύο φορές με προηγηθήκαμε με 10 πόντους και την χάσαμε. Κλειδί ήταν η παρουσία μας στο τρίτο δεκάλεπτο, παίξαμε με αυτοπεποίθηση και ήταν σημαντικά τα τρίποντα που σημειώσαμε σε κατάσταση αιφνιδιασμού.

Η ομάδα είχε αυτοπεποίθηση και αυτό φάνηκε και στο τέλος που ανεβάσαμε ταχύτητα, όμως εκτιμώ ότι ήταν μεγάλη η συμβολή του Μακ, έδειξε ότι είναι ένα παιδί που θα μας βοηθήσει. Ευχαριστούμε τον κόσμο, θα τον χρειαστούμε και στα δύο επόμενα εντός έδρας παιχνίδια. Τώρα την στιγμή έχουμε την τύχη στα χέρια μας και πιστεύω ότι θα τα καταφέρουμε».