ΟΜΑΔΑ

Τελευταία Νέα

Σπουδαία νίκη για την ομάδα μας

Πραγματοποιώντας μια πολύ καλή εμφάνιση, η ομάδα μας νίκησε εντός έδρας με 68-57 τον Προμηθέα, στον  «εμφύλιο» της 20ης αγωνιστικής της Basket League και έκανε αποφασιστικό βήμα για να πετύχει τον στόχο της ενώ ήταν η πρώτη νίκη απέναντι στον Προμηθέα.

Από τους νικητές, ο Τέβιν Μακ (27 πόντοι με 5/9 τρίποντα) ήταν αυτός που έκανε τη μεγαλύτερη ζημιά, με τον Γιώργο Μπόγρη (10 πόντοι, 10 ριμπάουντ, 5 ασίστ) να πραγματοποιεί την πιο γεμάτη φετινή εμφάνισή του ενώ σημαντική βοηθεία και από τον Βερτζ.

Στο αγωνιστικό μέρος, ο Απόλλων Carna μπήκε πιο δυνατά, με καλή άμυνα προηγήθηκε με 7-3 στο 3΄ και χάρη στην ευστοχία στα τρίποντα, πήρε προβάδισμα με 13-5 στο 6΄.

Χάρη στην καλή κυκλοφορία, και με ευστοχία από τον Βέρτζ, πήρε προβάδισμα με 16-10.

Σε εκείνο το σημείο ο Προμηθέας αντέδρασε, εκμεταλλεύτηκε ορισμένα λάθη, μείωσε σε 16-14  όμως ο Μακ με δύο κολλητά τρίποντα, έκανε το 22-14 στο 9΄.

Η ομάδα του Βετούλα έχοντας κερδίσει την μάχη των ριμπάουντ, κράτησε το προβάδισμα μέχρι το τέλος του 10λεπτου όπου ηταν μπροστά με 23-14.

Στο 2ο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά,  προηγήθηκαν με 25-16, όμως πάλι οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και μείωσαν σε 25-24 στο 14΄.

Ο Απόλλων Carna στο πρώτο 5λεπτο σημείωσε μόνο τρεις πόντους και αυτό έδωσε την ευκαιρία στον πιο παραγωγικό Προμηθέα να ισοφαρίσει σε 26-26 στο 15΄.

Με τρίποντο του Γκρίφιν, οι μελανόλευκοι ξεκολλήσαν μετά από 2,5 λεπτά χωρίς καλάθι και πήραν προβάδισμα με 29-27 και με τρίποντο του Μακ έκανε το 32-27.

Ο Απόλλων με καλή άμυνα, κράτησε το προβάδισμα και πήγε με +6  (37-31) στο ημίχρονο.

ΔΥΝΑΤΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ

Ο Απόλλων Carna μπήκε δυνατά και στο β΄ ημίχρονο, με τον Βερτζ να σκοράρει και την άμυνα να βάζει δύσκολα στον αντίπαλο, κράτησε προβάδισμα με 41-33 και 45-37 στο 24΄.

Οι γηπεδούχοι εκμεταλλευόμενοι και την αστοχία του Προμηθέα-έμεινε χωρίς πόντο για 2,5 λεπτά-, όχι μόνο κράτησε προβάδισμα, αλλά και με τον εξαιρετικό Μακ, έφτασε να προηγείται με 52-40 στο 26΄.

Η ομάδα του Χριστόπουλου με ένα 4-0 μείωσε σε 53-45 και στο τέλος του 10λεπτου ο Απόλλωνας ήταν μπροστά με  55-46.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, η ομάδα του Βετούλα με πολύ καλή ψυχολογία, και όλους τους παίκτες να βοηθούν,  κράτησε προβάδισμα (60-48) στο 33΄.

Ο Προμηθέας είχε πρόβλημα στο σκοράρισμα, δεν μπορούσε να μπει μέσα στο καλάθι, από μέση απόσταση ήταν άστοχος όμως το ίδιο και ο Απόλλων Carna με αποτέλεσμα να μην μπει πόντους για 3 σχεδόν λεπτά.

Η ομάδα του Βετούλα «έσπασε» την αφλογιστία με το τρίποντο του Ντέιβις που έκανε το 63-48 στο 37΄.

Ο Προμηθέας μείωσε σε 63-53, αλλά δεν πρόλαβε να μειώσει και άλλο ώστε να διεκδικήσει το παιχνίδι με αποτέλεσμα η ομάδα του Απόλλωνα Carna να κρατήσει το προβάδισμα και να φτάσει στη σπουδαία νίκη με το τελικό 68-57.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-14, 37-31, 55-46, 68-57.

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Βετούλας): Γκρίφιν 8 (2/8 τρίποντα), Βερτζ 9 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 5 λάθη), Ντέιβις 10 (2), Μπόγρης 10 (10 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 λάθη), Μακ 27 (6/11 δίποντα, 5/9 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Σιλά 4, Φιλιππάκος (0/4 σουτ), Καράμπελας (0/4 σουτ, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Καλχούν, Κογιώνης, Μαστρογιαννόπουλος (0/5 σουτ, 6 ριμπάουντ).

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Χριστόπουλος): Κάουαν, Ντάνγκουμπιτς 9 (1), Μουράτος 7 (1), Χογκ 8 (5 ριμπάουντ), Κουλμπόκα 5 (1/4 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Κόντιτ 7 (7 ριμπάουντ), Τσαϊρέλης 5, Γκίκας 2 (0/5 σουτ, 2/2 βολές), Τόμασον 12 (0/3 τρίποντα), Τανούλης 2.

Τα ομαδικά στατιστικά του Απόλλωνα Πάτρας: 16/37 δίποντα, 10/32 τρίποντα, 6/13 βολές, 48 ριμπάουντ (29 αμυντικά + 19 επιθετικά), 21 ασίστ, 13 λάθη, 4 κλεψίματα, 1 μπλοκ.

Τα ομαδικά στατιστικά του Προμηθέα: 21/40 δίποντα, 3/22 τρίποντα, 6/8 βολές, 36 ριμπάουντ (27 αμυντικά + 9 επιθετικά), 13 ασίστ, 11 λάθη, 7 κλεψίματα, 3 μπλοκ.

ΔΗΛΩΣΕΙΣ

ΝΙΚΟΣ ΒΕΤΟΥΛΑΣ (προπονητής Απόλλων Carna): «Ηταν μία πολύ μεγάλη νίκη για την ομάδα μας και μας δίνει αισιοδοξία ότι θα είμαστε και του χρόνου στην  Basket League.

Μεγάλο ρόλο έπαιξε στην έκβασή του παιχνιδιού η άμυνα μας πάνω σε συγκεκριμένους παίκτες, αλλά για να είμαστε ειλικρινείς έπαιξε ρόλο και η κούραση των παικτών του Προμηθέα από την προσπάθεια που έκαναν στον αγώνα της Τετάρτης με την Παρί.  Ομάδες όπως ο Προμηθέας, τις συντηρούν οι σπουδαίοι παίκτες και για αυτό προσπαθήσαμε να τους βγάλουμε εκτός στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα.

Από εκεί και πέρα να ευχαριστήσω τον κόσμο για την βοήθεια του στις δύσκολες στιγμές που περάσαμε όλη την χρονιά. Είναι ξεκάθαρό πλέον ότι η επιλογή να περιμένουμε τον Μακ ηταν σωστή.  Ήμασταν άτυχοι που δεν έπαιξε 1 με 1,5 μήνα, αλλά κατά την άποψη μου μπορούσαμε να είχαμε κάνει κάποια νίκη ακόμα στα παιχνίδια που δεν αγωνίστηκε, αλλά και σήμερα βοήθησε σημαντικά παρότι δεν ήταν  100%  έτοιμος. Έχουμε ακόμα δύο παιχνίδια και θα προσπαθήσουμε για το καλύτερο ώστε να επιβεβαιώσουμε τη παραμονή μας».

ΓΙΑΝΝΗΣ ΧΡΙΣΤΟΠΟΥΛΟΣ (προπονητής Προμηθέα): «Συγχαρητήρια στον Απόλλων Carna για τη νίκη. Ηταν ένα παιχνίδι που απωλέσαμε 19 ριμπάουντ,  κάναμε λάθος επιλογές στην επίθεση μας και δεν είχαμε υπομονή για να τις τελειώσουμε όπως έπρεπε. Αυτό έδωσε την ευκαιρία στη ομάδα του Απόλλωνα να πετύχει εύκολα καλάθια, κάτι το οποίο μας κόστισε».