ΟΜΑΔΑ

Τελευταία Νέα

Ηττα για την ομάδα μας

Τα πολλά χαμένα ριμπάουντ (13) και η αστοχία έπαιξαν σημαντικό ρόλο ώστε η ομάδα  μας ηττηθεί εντός έδρας με 77-70 από τον Αρη, για την 2η αγωνιστική της Basket League και να γνωρίσει την πρώτη της ήττα.

Η ομάδα μας το πάλεψε όμως μέχρι  το τελευταίο λεπτό και αν ήταν πιο εύστοχη θα μπορούσε να είχε κάνει το 2Χ2.

Πρώτος σκόρερ για τους μελανόλευκους ο Ουάσιγκτον με 22 πόντους (5/9 τρίποντα), 4 ριμπάουντ και 2 ασιστ ενώ από τους νικητές ο Γκάλινατ με 20 πόντους, 3 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα.

Στο πρώτο 10λεπτο ο Αρης μπήκε πιο δυνατά και με ευστοχία προηγήθηκε με 5-0, όμως ο Απόλλωνας μείωσε σε 5-4 στο 3΄,μ αλλά οι φιλοξενούμενοι με καλή άμυνα έβαλαν δύσκολα στην ομάδα μας και πήραν προβάδισμα με 14-4 στο 5΄.

Παρά το ανακάτεμα της τράπουλας, η ομάδα μας ήταν άστοχο από κοντινή και μέση απόσταση σε αντίθεση με τον Αρη ο οποίος είχε πιο καθαρό μυαλό και προηγήθηκε 18-8 στο 8΄.

Η ομάδα του Βετούλα με ένα 4-0 μείωσε σε 20-13  όμως ο Αρης με τρίποντο του Χάρελ έκανε το 23-13 που ηταν το σκορ δεκαλέπτου.

H αστοχία της ομάδας έδωσε την ευκαιρία στους «κιτρίνους» να κυριαρχήσουν και στην επίθεση με αποτέλεσμα να αυξήσουν το προβάδισμα τους και να φτάσουν να προηγούνται με 26-13  στο 12΄και 32-14 στο 14΄.

Ο Απόλλωνας με δύο τρίποντα ανέβηκε επιθετικά, βελτίωσε την άμυνα του και μείωσε σε 35-23 στο 17΄ ενώ πήγε στο 41-30 στο 18΄.

Με τον Ουάσιγκτον να έχει βρει ρυθμό η ομάδα μας μείωσε ακόμα πιο πολύ, 43-35 στο 19΄που ηταν και το σκορ ημιχρόνου.

Στο 2ο ημίχρονο ο Αρής μπήκε πάλι δυνατά, ήταν εύστοχο από μέση και μακρινή απόσταση και προηγήθηκε με 49-37 και 52-39 στο 23΄. Οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πολλές δεύτερες επιθέσεις λόγω των ριμπάουντ την ώρα που η ομάδα μας ηταν άστοχη και έτσι ο Αρης προηγήθηκε με +16 (59-43) στο 26΄.

Ο Απόλλωνας αντέδρασε και μείωσε σε 59-49 στο 28΄, όμως μέχρι εκεί, καθώς ο Αρης κράτησε ηταν μπροστά με 63-50 στο τέλος του 10λεπτου.

Στη 4η περίοδο το παιχνίδι έγινε ντέρμπι, η πατρινή ομάδα με βοήθειες από τον Βησσαρίου και τον Σταρκς μείωσε σε 67-58 στο 33΄όμως χωρίς συνέχεια. Τα λάθη και άστοχα σουτ έδωσαν την ευκαιρία στον Αρη να προηγηθεί με 71-59, όμως ο Απόλλωνα με αντεπίθεση στο τέλος μείωσε σε 71-63 στο 37’ και με τρίποντο του Ουάσιγκτον έκανε το 71-66 στο 38΄.

Ο Αρης είχε ψυχραιμία, με σωστές επιλογές στην επίθεση, πήρε προβάδισμα με 75-69, ο Απόλλωνας δεν εκμεταλλεύτηκε την τεχνική ποινή στον Χάρελ, ο Οσμπορν έχασε 2 βολές και έτσι έγινε το 75-70 με τους κίτρινους να φτάνουν στη νίκη με 77-70.

Τα 10λεπτα:13-23, 35-43, 50-63, 70-77.

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ (Βετούλας): Γουάσινγκτον 22 (5/9 τρίποντα), Σταρκς 20 (8 ασίστ), Σκορδίλης 1, Φιλιππάκος, Σαλούστρος, Μπλέιλοκ, Βησσαρίου 6 (2/4 τρίποντα), Όσμπορν 6 (4 ριμπάουντ), Καφέζας, Γκιουζέλης 10, Κογιώνης, Μουράτος 4.

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Σανόγκο 7 (9 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Καρ 10 (2 ριμπάουντ), Μποχωρίδης 11 (1/6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Βτε Σόουζα 9 (3 ριμπάουντ), Γκάλινατ 20 (4/6 δίποντα, 2/8 τρίποντα), Σλαφτσάκης 6, Τολιόπουλος 11 (7 ριμπάουντ), Κατσίβελης, Φίλιος, Περσίδης, Χάρελ 3 (1), Καλόγηρος.

ΔΗΛΩΣΕΙΣ

ΝΙΚΟΣ ΒΕΤΟΥΛΑΣ (Προπονητής Απόλλων Carna):

Κατά την διάρκεια της συνέντευξης Τύπου, ο Νίκος Βετούλας, δήλωσε: «Δύο ήταν τα στοιχεία που το έκριναν. Ηταν ολοφάνερο ότι τόσο στο α’ όσο και στο γ’ 10λεπτο δεν μπήκαμε όπως θα έπρεπε  στο παρκέ για μία τόσο σημαντική αναμέτρηση, με δεδομένο ότι γνωρίζαμε ότι ο Αρης προερχόταν από τρεις ήττες και ήθελε οπωσδήποτε τη νίκη. Παράλληλα δεν ήμασταν τόσο έτοιμοι να δώσουμε τη μπάλα στον συμπαίκτη μας. Το άλλο στοιχείο έχει να κάνει με τις πολλές χαμένες βολές, αλλά και ότι μείναμε πίσω στο ριμπάουντ, όπως συνέβη και στο παιχνίδι με την Καρδίτσα. Πρέπει να καταλάβουμε ότι το ριμπάουντ είναι ομαδική δουλειά, όχι μόνο των ψηλών. Από την άλλη σίγουρα ότι είναι εύκολοι οι πόντοι που δεν πήραμε από τις χαμένες βολές, πρέπει να παρουσιαζόμαστε πιο συγκεντρωμένοι όταν πηγαίνουμε στη γραμμή του φάουλ. Συνεχίζουμε, αλλά είναι δεδομένο ότι κοιτάζουμε την αγορά για να ενισχύσουμε την ομάδα εκεί που χρειάζεται».

ΓΙΑΝΝΗΣ ΚΑΣΤΡΙΤΗΣ (προπονητής Αρη Midea):

Από την άλλη πλευρά, ο προπονητής Γιάννης Καστρίτης, τόνισε:  «Ηταν μία πολύ σημαντική νίκη για εμάς, μια δύσκολη έδρα που απέναντι σε μια ομάδα που κατά την γνώμη μου την φετινή χρόνια θα έχει πολύ καλή πορεία και θα δυσκολέψει αντιπάλους, μέσα και έξω από την Πάτρα.

Συγχαρητήρια για την ατμόσφαιρα στο γήπεδο και να ευχηθώ καλή συνέχεια στην ομάδα του Απόλλωνα. Πολλά μπράβο στους παίκτες μας για τη προσπάθεια που έκαναν. Κλείσαμε ένα σύνολο αγώνων δύσκολων. Η ομάδα μας έπαιξε καλά με την Γκραν Κανάρια, με τον Ολυμπιακό, τα παιδιά έδωσαν τον καλύτερο τους εαυτό και στη Λιθουανία. Σήμερα ήρθαμε εδώ και είχαμε να αντιμετωπίσουμε στην συσσωρευμένη σωματική και πνευματική κόπωση, όμως τα παιδιά ανταποκρίθηκαν εξαιρετικά. Νομίζω ότι ήμασταν συνεπείς και σταθεροί στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα και ειδικά σε στιγμές που ο Απόλλωνας προσπάθησε να επιστρέψει, οι παίκτες έκαναν το σωστό για να διατηρήσουν τον έλεγχο».