ΟΜΑΔΑ

Τελευταία Νέα

Ηττα για την ομάδα μας από την ΑΕΚ

Δυστυχώς δεν τα κατάφερε η ομάδα μας η οποία δεν βρέθηκε σε καλή μέρα και ηττήθηκε εκτός έδρας, με 100-70 από την ΑΕΚ για την 3η αγωνιστική της Basket League πηγαίνοντας πλέον στο 1-2 της βαθμολογίας.

Η πατρινή ομάδα δεν μπόρεσε να βρει αντίδοτο  κόντρα στον εξαιρετικό Μπεν ΜάκΛεμορ  ο οποίος σημείωσε 26 πόντους με 4/6 δίποντα, 5/5 τρίποντα, 3/4 βολές, 4 ριμπάουντ.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, το ξεκίνημα της ΑΕΚ ήταν εντυπωσιακό, με τον Μπεν ΜάκΛεμορ να παίρνει… φωτιά και να κάνει τρομερά πράγματα, παραδίδοντας παράσταση σκοραρίσματος. Η ομάδα του Πλάθα σκόραρε 31 πόντους στα πρώτα δέκα λεπτά, με τους 16 να προέρχονται από τον Αμερικανό.

Η ομάδα μας αντέδρασε στο δεύτερο δεκάλεπτο με καλή άμυνα αλλά και τον Σταρκς να κάνει καλή δουλειά ροκάνισε την διαφορά.

Οι παίκτες του Βετούλα έτρεξαν ένα επιμέρους 25-17 και μείωσε στους επτά πόντους στην ανάπαυλα (48-41), με τον Σταρκς να αποτελεί τον κύριο εκφραστή των επιθετικών του ενεργειών με 15 πόντους και τον Μπράουν να ακολουθεί με 10.

Στο β΄ ημίχρονο παρά την προσπάθεια της ομάδας μας η ΑΕΚ δεν έδωσε πολλά περιθώρια, με όπλα τα υψηλά ποσοστό ευστοχίας, αλλά και τον Μπεν Μακ Λέμορ να είναι μαγικός κράτησε προβάδισμα ασφαλείας με 68-51. Παρότι ο Βετούλας ανακάτεψε την τράπουλα οι γηπεδούχοι συνέχισαν να προηγούνται και να πηγαίνουν στο τέλος της γ΄ περίοδού με 74-59.

Στο τελευταίο 10λεπτο οι κιτρινόμαυροι με πλουραλισμό στην επίθεση αλλά και με καλή άμυνά οδήγησαν τον Απόλλωνα να κάνει λάθη και έτσι διατήρησαν ευκολά το προβάδισμα με 85-61. Με την διαφορά να είναι τόσο μεγάλη τα τελευταία λεπτά ηταν διαδικαστικού χαρακτήρα, η ΑΕΚ προηγήθηκε με 95-70 και έφτασε στη νίκη με το τελικό 100-70.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 31-16, 48-41, 74-59, 100-70

ΑΕΚ (Πλάθα): Τίλμαν 18 (6/9 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Ραντλ 4 (5 ασίστ), Φλιώνης 5 (4 ασίστ), ΜάκΛεμορ 26 (4/6 δίποντα, 5/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Κουζέλογλου 9 (8 ριμπάουντ), Χολ, Καράμπελας, Νετζήπογλου 11 (4/5 δίποντα, 2 ριμπάουντ), Χατζηδάκης 8 (3 ριμπάουντ), Κουζμίνσκας (4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Κώττας, ΜακΡέι 9 (8 ριμπάουντ).

Απόλλωνας (Βετούλας): Σταρκς 22 (4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γκιουζέλης 2, Σαλούστρος, Μπράουν 14 (4 ριμπάουντ), Μουράτος 2, Γουάσινγκτον 5 (4 ασίστ), Μπλέιλοκ 7 (2/5 τρίποντα, 2 ριμπάουντ), Βησσαρίου, Όσμπορν 2, Καφέζας, Φιλιππάκος 16 (3 ριμπάουντ).