ΟΜΑΔΑ

Τελευταία Νέα

Νέα ήττα για την ομάδα μας

Μια ακόμα ήττα γνώρισε η ομάδα μας η οποία έχασε εντός έδρας με 87-69 από τον Κολοσσό Hotels στο πλαίσιο τη 4ης αγωνιστικής της Basket League και έτσι βρίσκεται στο 1-3 του βαθμολογικού πίνακα.

Για την ήττα έπαιξαν σημαντικό ρόλο τα χαμηλά ποσοστά  τόσο στα δίποντα όσο και στα τρίποντα με την ώρα που ο Κολοσσός ήταν καλύτερος στα σουτ , έκανε λιγότερα λάθη και παράλληλα μάζεψε περισσότερα των ριμπάουντ με τον Κολοσσό να έχει 51 και τον Απόλλωνα 23.

Κομβικά σημεία ήταν η Τρίτη περίοδος που ηταν 8-27 υπερ του Κολοσσού ο οποίος έχτισε πάνω σε αυτή και ο τραυματισμός του Σταρκς που αποχώρησε στα 4.20΄΄ πριν το τέλος της γ΄ περιόδου.

Στο πρώτο 10λεπτό η ομάδας μας ξεκίνησε δυνατά, έπαιξε δυνατή άμυνα και με καλή κυκλοφορία προηγήθηκε με 7-3 στο 2΄ όμως ο Κολοσσός αντέδρασε και με υψηλά ποσοστά ευστοχίας πήρε προβάδισμα με 10-9 στο 4΄.

Από εκεί και πέρα, το παιχνίδι έγινε ντέρμπι (13-14 στο 6΄), είχε γρήγορο ρυθμό και οι δύο ομάδες ήταν μαζί στο σκορ με τους νησιώτες να αποκτούν ένα ελαφρύ προβάδισμα με 19-13 στο 8΄ χάρη στην ευστοχία του Γιόγκερσεν

Ο Απόλλων Carna έμεινε χωρίς πόντο για 2 λεπτά όμως το τρίποντο του Μπέιλοκ έκανε το 16-22 στο 9΄  με το δεκάλεπτο να κλείνει με τον Κολοσσό να προηγείται με3 +11 (27-16) χάρη στον τρίποντο του Κολοβέρου στην εκπνοή.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα μας επιδιώξει να τρέξει και να μειώσει, και με σερί 8-0 έκανε το 27-29 στο 13΄ χάρη στους Σταρκς-Σαλούστρο και  το παιχνίδι πάλι ντέρμπι.

Με τρίποντο του Σταρς  ο Απόλλωνα  Carna πέρασε μπροστά με 32-31 στο 15΄ και η μάχη συνεχίστηκε.

Ο  Κολοσσός έβρισκε πόντους κάτω από το καλάθι, ο Απόλλων «πυροβολούσε» από την περιφέρεια και προηγήθηκε με 37-35 στο 17΄. Οι Μουράτος-Μπράουν βοήθησαν σημαντικά στο σκοράρισμα και σε συνδυασμό της αστοχίας του Κολοσσού, πήρε προβάδισμα με 41-38 στο 19΄και το σκορ στο ημίχρονο ηταν 42-39 υπέρ του Απόλλωνα Carna.

Στο β΄ ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά, εκμεταλλευτήκαν άστοχα σουτ του Απόλλωνα carna και με σερί 6-0 πήραν προβάδισμα με 45-42 στο 22΄ και με 52-44.

Οι γηπεδούχοι ήταν άστοχοι από μέση απόσταση και σε συνδυασμό με τον τραυματισμό του Σταρκς που χτύπησε 4 και 20΄πριν από το τέλος του γ΄ δεκαλέπτου, ο Κολοσσός βρέθηκε να κερδίζει με +11 (55-44). Η αστοχία συνεχίστηκε και ο Απολλωνα σε αυτή την περίοδο σημείωσε μόνο 8 πόντους με αποτέλεσμα να χάνει με 66-50 στο τέλος της γ΄ περιόδου.

Στην τελευταία περίοδο η ομάδα μας μπήκε με στόχο να κάνει την ανατροπή, μείωσε σε 55-67 όμως ο Κολοσσός είχε μεγάλη ευστοχία και έτσι κρατούσε προβάδισμα ασφαλείας (73-59 στο 34΄.)

Ο Βετούλας ανακάτεψε την τράπουλα, έκανε αλλαγές, όμως η αστοχία από τα 6.75 συνεχίστηκε  σε αντίθεση με την ομάδα του Σεγκούρα που σούταρε με πολύ υψηλά ποσοστά.

Στα τρία λεπτά πριν το τέλος, ο Απόλλων Carna έκανε την αντεπίθεση του, μείωσε σε 76-65 και 77-67 με τον Φιλιππάκο να έχει βοηθήσει επιθετικά, όμως ο Κολοσσός δεν έχασε την ψυχραιμία του, διατήρησε το προβάδισμα και έφτασε στη νίκη με 87-69.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-27, 42-39, 50-66, 69-87

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ (Βετούλας): Γουάσινγκτον 10 (2/8 τρίποντα, 4 ασίστ), Σταρκς 13 (4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Γκιουζέλης 3, Μπράουν 8 (3 ριμπάουντ), Μουράτος 10 (2/5 τρίποντα, 6 ασίστ), Μπλέιλοκ 6 (2 ριμπάουντ), Βησσαρίου, Όσμπορν 3, Καφέζας, Φιλιππάκος 10 (4 ριμπάουντ), Σαλούστρος 6 (2/3 τρίποντα)

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Σεγκούρα): Γιόργκενσεν 16 (4/5 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Ουτόμι 7 (6 ριμπάουντ), Μπραςικοβιτς 17 (13 ριμπάουντ), Πόλεϊ 10 (6 ριμπάουντ), Περάντες 19 (5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Κολοβέρος 10 (5 ασίστ), Παπαγιάννης, Πετρόπουλος, Χατζηνικόλας, Μπιλλής, Γόντικας 3, Σίμονς 5

ΔΗΛΩΣΕΙΣ

O τεχνικός του Απόλλωνα Carna, Νίκος Βετούλας, στη συνέντευξη Τύπου, δήλωσε: «Δεν υπάρχουν πολλά να πούμε, για τρίτο τέταρτο παιχνίδι παρουσιάζουμε έχουμε τα ίδια προβλήματα, κατά κύριο λόγο στο δεύτερο ημίχρονο σε όλα τα παιχνίδι μπαίνουμε υποτονικοί, το είδαμε με ΑΕΚ-Αρη, το είδαμε και στο σημερινό.

Το μεγάλο πρόβλημα που αντιμετωπίζουμε παρόλο την προσθήκη που κάναμε, είναι τα ριμπάουντ. Σε σχέση με τον Κολοσσό είχαμε 28 ριμπάουντ λιγότερα, οπότε οπουδήποτε σχόλιο είναι περιττό. Είμαστε μια κακή ομάδα με κακό προπονητή. Είναι ξεκάθαρο ότι κάτι χρειάζεται. Το τι θα γίνει, θα το ξέρετε τις επόμενες μέρες. Θα μιλήσω με την διοίκηση και μετά θα δούμε τι θα γίνει».

Από την άλλη πλευρά, ο προπονητής του Κολοσσού, Κούρο Σεγκούρα, τόνισε: «Πρώτα από όλα συγχαρητήρια για τη νίκη στην ομάδα μας. Στο πρώτο ημίχρονο παρότι είχαμε κακά ποσοστά στα τρίποντα και στις βόλες, βρεθήκαμε  μόνο τρεις βολές πόντους πίσω.

Όπως ξεκινήσαμε στο τρίτο δεκάλεπτο ,αυτή είναι η εικόνα που θέλουμε να παρουσιάζουμε ως ομάδα. Πειστικοί σε άμυνα και στην επίθεση. Δεχτήκαμε μόνο 8 πόντους. Όταν ειχαμε προβάδισμα 12 πόντων, είχαμε τον έλεγχο του αγώνα αρκετά καλά και πήραμε τη νίκη».