ΟΜΑΔΑ

Τελευταία Νέα

Ηττα για την ομάδα μας από τον Ολυμπιακό

Αν και προσπάθησε η ομάδα μας η οποία έπαιξε με πολλές απουσίες, έχασε εκτός έδρας με 84-65 από τον Ολυμπιακό, στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής της Stoiximan Basket League  και έτσι βρίσκεται στο 2-9.

Κορυφαίος για τον Ολυμπιακό ο Άλεκ Πίτερς ο οποίος σκόραρε 20 πόντους από το ημίχρονο και από την ομάδα μας πρώτος σκόρερ ήταν ο Γουάσινγκτον με 14  πόντους(4 ριμπάουντ).

Στο αγωνιστικό μέρος, ο Μήτρου-Λονγκ αγωνίστηκε για πρώτη φορά με τα ερυθρόλευκα και ο Φιλίπ Πετρούσεβ πάτησε παρκέ για πρώτη φορά στο ελληνικό πρωτάθλημα.  Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με το πόδι κολλημένο στο… γκάζι δείχνοντας διάθεση να “καθαρίσει” από νωρίς το παιχνίδι. Ο Πίτερς ήταν ασταμάτητος σκοράροντας 20 πόντους από το ημίχρονο. Η διαφορά ξέφυγε από νωρίς, όπως φανερώνει και το 51-28 της ανάπαυλας. Στην πρώτη περίοδο, η ομάδα μας δεν ήταν εύστοχη, με εξαίρεση τον Ουάσινγκτον που έδινε λύσεις στην επίθεση, δεν μπορούσε να βρεθεί κοντά στο σκορ με τον Ολυμπιακό να αποκτά  από νωρίς διαφορά που ξεπέρασε τους 20 πόντους, συνεπώς το παιχνίδι είχε κριθεί σε μεγάλο βαθμό στο δεύτερο μέρος.

Στο β΄ ημιχρονο ο  Μιλουτίνοβ ήταν κυρίαρχος κάτω από το καλάθι, όντας άξιος συμπαραστάτης του Πίτερς και στο σκοράρισμα, με τον Γιάννη Χριστόπουλο να κάνει αλλαγές και να ανακατεύει την τράπουλα, χωρίς όμως να αλλάξει η εικόνα του αγώνα και   έτσι ο Ολυμπιακός έφτασε στη νίκη με τελικό σκορ το 84-65 και την ομάδα μας να κοιτάζει τη συνέχεια.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 33-17, 51-28, 66-46, 84-65.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 3, Παπανικολάου 6, Μπραζντέικις 5, Πίτερς 20 (4/5 τρίποντα), Μιλουτίνοβ 16 (9 ριμπάουντ), Γουίλιαμς-Γκος, Λούντζης 4, Λαρεντζάκης 6, Μήτρου-Λονγκ 5 (5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Πάπας 5, Πετρούσεβ 12 (5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Τανούλης 2.

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ (Χριστόπουλος): Μπλέιλοκ 8, Γκιουζέλης 6 (3 ριμπάουντ), Βον 6, Μπράουν 10 (7 ριμπάουντ), Μουράτος 9 (3 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Γουάσινγκτον 14 (4 ριμπάουντ), Όσμπορν 12 (3 ριμπάουντ), Καφέζας, Κογιώνης, Σαλούστρος.