ΟΜΑΔΑ

Τελευταία Νέα

Ηττα για την ομάδα μας

Στην ανωτερότητα του  αντίπαλου, υπέκυψε σήμερα η ομάδα μας η οποία έχασε εντός έδρας με 87-55 από τον Παναθηναϊκό Aktor, στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής της Stoiximan Basket League και παραμένει στο 3-13 της βαθμολογίας.

Η ομάδα μας στα πρώτα λεπτά προσπάθησε να κοντράρει τους πράσινους οι οποίοι είχαν κορυφαίο τον Καλαιτζάκη με 18 πόντους, ενώ από την ομάδα μας ξεχώρισε ο Μπράουν που σημείωσε 15 πόντους με 6 ριμπάουντ και ένα κλέψιμο.

Στο αγωνιστικό μέρος, ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε δυνατά, με πολύ καλή άμυνα, προηγήθηκε με 7-0 στο 2΄, όμως η ομάδα μας αντέδρασε και μείωσε σε 9-4 και 12-7 με τους Μπράουν-Σαλούστρο να βοηθούν.

Oι «πράσινοι» με τον Μήτογλου να κάνει πολύ καλό ξεκίνημά κράτησαν προβάδισμα και ήταν μπροστά με 16-9 στο 6΄ και με  21-9 στο 8΄.

Ο Παναθηναϊκός έχοντας πλουραλισμό στην επίθεση πήγε στο τέλος του δεκαλέπτου με +15 (26-11).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα μας μπήκε πιο «ζεστά» στο παρκέ,  και με τον Μπιμπις να βρίσκει ρυθμό, μείωσε σε 28-19 στο 13΄, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι πάτησαν πάλι «γκάζι» και με 7-0 σερί έκαναν το 34-21 στο 14΄.

Ο Αταμάν με συνεχές ροτεσιον έδωσε φρεσκάδα στην ομάδα του η οποία εκμεταλλεύτηκε άστοχα σουτ του Απόλλωνα Carna και έγινε το 44-23 στο 17΄ενώ στο τέλος του ημιχρόνου ήταν 49-29 υπερ του Παναθηναϊκού.

Στο β΄ ημίχρονο, η ομάδα μας προσπάθησε να παίξει κάτω από το καλάθι, όμως με τον Μπράουν να έχει φορτωθεί με 3 φάουλ, δεν μπόρεσε να κάνει πολλά πράγματα και ο Παναθηναϊκός πήρε μεγάλο προβάδισμα με 61-34.

Η ομάδα μας αντέδρασε και έτρεξε ένα επι μέρους σκορ 8-3 για να μείωσε σε 64-44 στο 28΄.

Ο  Χριστόπουλος ξέκανε αλλαγές, ανακάτεψε την τράπουλα σε μια προσπάθεια να αλλάξει η εικόνα του αγώνα, ωστόσο ο Παναθηναϊκός διατήρησέ το προβάδισμα και πήγε στο τέλος του δεκαλέπτου με 71-44.

Στην τελευταία περίοδο, οι πράσινοι συνέχισαν να έχουν πολύ υψηλά ποσοστά ευστοχίας μη δίνοντας κανένα δικαίωμα στην ομάδα μας να ροκανίσει την διαφορά και έτσι προηγήθηκε με 76-46 στο 32΄.

Η διαφορά ήταν σε μεγάλά ύψη με αποτέλεσμα ο Χριστόπουλος να δώσει χρόνο συμμετοχής στους νεαρούς παίκτες για να πάρουν εμπειρίες κόντρα στον Παναθηναϊκό ο οποίος έφτασε στη νίκη με το τελικό 87-55.

Γιάννης Χριστόπουλος (Απόλλων Carna):  «Συγχαρητήρια στον Παναθηναϊκό για τη νίκη, για εμάς ήταν πολύ δύσκολο παιχνίδι, όχι μόνο για το μέγεθος του αντίπαλου, αλλά γιατί η εβδομάδα ήταν πολύ δύσκολη, καθώς κάναμε προπόνηση μόνο με 8 παίκτες, ωστόσο είμαι ο τελευταίος που θα χρησιμοποιήσω  δικαιολογίες.

Εκτιμώ ότι το σημερινό παιχνίδι δεν προσφέρεται για να βγουν ασφαλή συμπεράσματα. Αυτό που είναι σημαντικό για εμάς είναι να προετοιμαστούμε για τα επόμενα παιχνίδια. Κοιτάζουμε μπροστά και ευχαριστούμε πολύ τον κόσμο που ήταν στο γήπεδο και αποτελούν πηγή έμπνευσης για εμάς».
Χρήστος Σερέλης (βοηθός προπονητή παναθηναϊκού actor): «Θέλαμε να είμαστε πολύ σοβαροί, όπως σε κάθε παιχνίδι της Basket League, ξεκινώντας από την άμυνα μας. Ομάδες που είναι σε δύσκολη θέση όπως ο Απόλλων Carna, αν δεν είσαι σοβαρός,  μπορεί να σου δημιουργήσουν προβλήματα.

Παρά τα προβλήματα τραυματισμών και την κόπωση που είχαμε, καθαρίσαμε από νωρίς το παιχνίδι, το πρώτο ημίχρονο και δώσαμε την ευκαιρία σε όλους τους παίκτες να πάρουν χρόνο συμμέτοχής γιατί η επόμενη εβδομάδα με την διπλή αγωνιστική στην ευρωλίγκα και στο πρωτάθλημα, είναι ένα κομμάτι με απαιτητικό πρόγραμμα για εμάς».

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 11-26, 29-49, 44-71, 55-87

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Χριστόπουλος): Κόουλμαν 5 (2/9 σουτ, 2 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μπιμπς 11 (5/15 σουτ, 3 ασίστ, 5 λάθη), Γκιουζέλης, Σαλούστρος 5 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Μπράουν 15 (4/7 δίποντα, 7/8 βολές, 6 ριμπάουντ), Μπλέιλοκ 5 (2/9 σουτ, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Βησσαρίου 2 (1/5 σουτ), Όσμπορν 9 (1), Καφέζας 3 , Κογιόνης.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Αταμάν): Γκραντ 2, Ναν 13 (3/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 4/4 βολές, 2 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα σε 19:52), Λεσόρ 10 (5/6 δίποντα), Γκριγκόνις 4, Μήτογλου 14 (3/4 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα), Καλαϊτζάκης 18 (5/6 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 5/5 βολές, 4 ριμπάουντ), Μωραΐτης 7 (1/3 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2/2 βολές), Σαμοντούροβ 2, Παπαπέτρου 2 (1/8 σουτ), Αντετοκούνμπο 3 (12 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 μπλοκ), Ερνανγκόμεθ 12 (3/4 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Μαντζούκας.