ΟΜΑΔΑ

Τελευταία Νέα

Ηττα για την ομάδα μας

Παρά τηN μεγάλη προσπάθεια που έκανε η ομάδα μας γνώρισε την ήττα με 74-63 εντός έδρας από το Περιστέρι, στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής της Stoiximan Basket League και πλέον βρίσκεται στο 3-17 του πίνακα.

Η Αθηναϊκή ομάδα είχε πολύ καλά ποσοστά ευστοχίας σουτάροντας με 38,1% στα τρίποντα και με 48% στα δίποντα, ενώ μάζεψε περισσότερα ριμπάουντ και έδωσε περισσότερες ασιστ (20 έναντι 11).

Από Το Περιστέρι πρώτος σκόρερ ηταν ο Τόμσον με 14 πόντους και από την ομάδα μας ξεχώρισε ο Οσμπορν ο οποίος σημείωσε 18 πόντους με 9 ριμπάουντ, ενώ ο Μπλοντίν – που έκανε το ντεμπούτο του στο πρωτάθλημα – αρίθμησε 11 πόντους.

Στο αγωνιστικό μέρος, η ομάδα μας ξεκίνησε δυνατά και προηγήθηκε με 5-0 στο 1΄και 9-2 στο 2΄κυριως λόγω της πολύ καλής άμυνας.

Το Περιστέρι αντέδρασε, έβαλε γρήγορο ρυθμό και με ευστοχία από μακρινή απόσταση, ροκάνισε την διάφορά και προηγήθηκε με 12-11 στο 6΄.

Στη συνέχεια ακολούθησε ντέρμπι ανάμεσα στις δύο ομάδες με το σκορ να είναι 15-14, 17-16 στο 8΄και 19-18 με το δεκάλεπτο να πηγαίνει στο 21-18 υπερ του Απόλλωνα Carna.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα μας δεν ξεκίνησε «ζεστά», με λάθη στην επίθεση έμεινε «άσφαιρη» για  3 λεπτά και αυτό έδωσε την ευκαιρία στο Περιστέρι όχι μόνο να ισοφαρίσει, αλλά και να περάσει μπροστά με 22-21 στο  13΄. Η μάχη συνεχίστηκε ανάμεσα στις δύο ομάδες με τον Απόλλωνα να έχει σε καλή μέρα τους Μπράουν-Κοουλμαν, ενώ από το Περιστέρι ξεχώρισε ο Λονγκ.

Η ομάδα του Σπανούλη πήρε προβάδισμα με 28-25 στο 16΄, ο Απόλλων Carna είχε νευρικότητα με άστοχες επιθέσεις από μέση απόσταση και το Περιστέρι πήγε στο τέλος του ημιχρόνου με προβάδισμα +7 (34-27).

Στο β΄ ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά, με καλή άμυνα έκαναν σερί 6-0 και προηγήθηκαν με 40-27  στο 22΄ και με 45-35΄ στο 15΄.

Ο τεχνικός της ομάδας μας Γιάννης Χριστόπουλος ανακάτεψε την τράπουλα, έκανε αλλαγές, όμως δεν μπόρεσε να ροκανίσει την διαφορά επειδή επιθετικά δεν βρήκε λύσεις εκτός από τον Μπλοντίν που πήρε προσπάθειες.

Οι φιλοξενούμενοι  ήταν εύστοχοι από τα 6.75 και έτσι προηγήθηκαν με 53-38 στο 28΄και με  58-43 στο τέλος του γ΄ δεκαλέπτου.

Στην 4η και τελευταία περίοδο η εικόνα δεν άλλαξε, η ομάδα του Σπανούλη ήταν πολύ εύστοχη και έτσι διατηρούσε προβάδισμα (64-50 στο 32΄) σε αντίθεση με την ομάδα μας η οποία δυσκολευόταν να σκοράρει.

Οι φιλοξενούμενοι με πρωταγωνιστές τους Λονγκ και Τόμσον αυξήσαν την διαφορά στους 20 (70-50 στο 34΄) και απέκτησαν σημαντικό προβάδισμα για τη νίκη.

H ομάδα μας έκανε την προσπάθεια της, μείωσε σε 55-70 στο 35΄, 72-59 στο 37΄ και 72-61  στο 39΄ωστόσο το Περιστέρι δεν αγχώθηκε, ήταν ψύχραιμο, κράτησε την διαφορά και έφτασε στη νίκη με 74-63.

ΔΗΛΩΣΕΙΣ

Β. Σπανούλης (Περιστέρι BWIN): «Είχαμε ετοιμάσει την ομάδα για ένας εκτός έδρας παιχνίδι που όλοι ξέρουμε ότι τα εκτός έδρας παιχνίδια κρύβουν πάντα κίνδυνους. Σεβόμαστε την ομάδα του Απόλλωνα, για εμένα δεν έχει σημασία η τελευταία θέση που βρίσκεται, τρέφουμε σεβασμό.

Είχαμε ορισμένα παιδιά που έπαιξαν δύο παιχνίδια σε λιγότερο από 48 ώρες, κάτι που είναι δύσκολο για την δική μας ομάδα.

Όταν αποφασίσουμε να παίξουμε άμυνα, βάλαμε την σκληράδα μας και την ποιότητα μας στην επίθεση, καταφέραμε και φτάσαμε στο επιθυμητό αποτέλεσμα».

Γ. Χριστόπουλος (Απόλλων Carna): «Συγχαρητήρια στο Περιστέρι για τη νίκη. Ξέρουμε ότι πρόκειται για πολύ καλή ομάδα. Προσπαθήσαμε να είμαστε ανταγωνιστικοί, είχαμε όμως πολλά κενά διαστήματα και κάθε λάθος το πληρώνεις με ομάδες όπως το Περιστέρι.  Τους επιτρέψαμε και βρήκαν σουτ μετά από κακές δικές μας επιθέσεις και αυτό δεν μπορείς να το κάνεις απέναντι σε μια καλή ομάδα».

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-18, 27-34, 43-58, 63-74.

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Χριστόπουλος): Κόουλμαν 16 (7/12 δίποντα, 2 κλεψίματα), Βησσαρίου 3, Γκιουζέλης, Πέρκινς 5 (5 ριμπάουντ) , Μπράουν 8 (7 ριμπάουντ), Μπλέιλοκ 2, Όσμπορν 18 (2/3 τρίποντα, 5 κλεψίματα), Σαλούστρος, Μπλοντίν 11 (1/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Καφεζάς, Καγιώνης.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ BWIN (Σπανούλης): Ράγκλαντ, Ντάνγκουμπιτς 9 (1), Λοβ 5 (6 ασίστ), Κασελάκης 3 (5 ασίστ) , Τόμπσον 14 (8 ριμπάουντ) , Μήτρου-Λονγκ 11 (3/6 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 4/8 βολές, 5 ασίστ, 1 κλέψιμο), Ξανθόπουλος, Πουλιανίτης 6 (2) , Ρένφρο 10 (8 ριμπάουντ), Γουίλιαμς 3, Χουγκάζ 9 (3/5 τρίποντα, 1/2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Ζούγρης 4 (3 ριμπάουντ).