ΟΜΑΔΑ

Τελευταία Νέα

Ηττα για την ομάδα μας

Παρά την ηρωική προσπάθεια από τους 8 διαθέσιμους παίκτες μας, η ομάδα μας έχασε εκτός έδρας με 87-63 από τον ΠΑΟΚ στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής της Γ΄ φάσης του πρωταθλήματος και έτσι έμεινε στο 3-20.

Η ομάδα μας παρατάχτηκε χωρίς τους τραυματίες Κοουλμαν, Μπλείλοκ, Μπιμπς και τον Πέρκινς.

Η ομάδα μας ήταν μπροστά στο σκορ αρκετές φορές μέχρι το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, ωστόσο στην τελευταία περίοδο δεν μπόρεσε να αντέξει έχοντας προβλήματα στην επίθεση και γνώρισε την ήττα.

Κορυφαίος για την ομάδας μας ηταν ο Μπλοντίν με 22 πόντους, 6 ασίστ αλλά και 8 λάθη και ο Μπράουν πραγματοποίησε εντυπωσιακή εμφάνιση με 12 πόντους και 16 ριμπάουντ.

Στο αγωνιστικό μέρος, η ομάδας ξεκίνησε δυνατά, με καλή άμυνα και τον Μπλοντίν να έχει βρει ρυθμό προηγήθηκε με 17-11 στο 5΄ και πήρε προβάδισμα.

Ο ΠΑΟΚ αντέδρασέ και μείωσε σε 17-16 για να ακολουθήσει μάχη με τους γηπεδούχους να κάνουν καλή άμυνα και να ισοφαρίζουν  σε 23-23  στο 9΄ και να πάει στο δεκάλεπτο μπροστά με 26-23.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στη β΄ περίοδο με τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ με τον Απόλλων Carna να έχει σε καλή μέρα τους Μπλοντιν, Οσμπρον και Μπράουν και στο 15΄ ηταν 31-30.

Ο ΠΑΟΚ διατήρησε ένα ελαφρύ προβάδισμα (40-39) και στο τέλος του ημιχρόνου ήταν μπροστά με 44-41 αφήνοντας ανοιχτούς λογαριασμούς για τη συνέχεια.

Στο β΄ ημίχρονο, ο «δικέφαλος» του Βορρά μπήκε πιο δυνατά, όμως η ομάδα μας με τον Μπλοντίν να είναι αξιόπιστός στην επίθεση, μείωσε σε 49-45 στο 22΄.

Η ομάδα μας έκανε την αντεπίθεση του, με όπλα την καλή άμυνα και με σωστές επιλογές στην επίθεση από Σαλούστρο-Μπράουν έκανε επί μέρους σκορ 1-9  και διαμόρφωσε το 50-54  στο 27΄.

Ο ΠΑΟΚ ήταν άστοχος, έχασε πολλά σουτ και έμεινε σχεδόν 4 λεπτά χωρίς καλάθι και έγινε το 52-54 στο 28΄. Οι γηπεδούχοι έκαναν αντεπίθεση στο τέλος και με σερί 5-0 από τον Τσιακμά  και διαμόρφωσε το 57-56 που ήταν το σκορ του τρίτου δεκαλέπτου.

Οι παίκτες του ΠΑΟΚ μπήκαν δυνατά και στην τελευταία περίοδο, με 5 συνεχόμενους πόντους προηγήθηκε με 62-56 στο 32΄.

Ένα άδικο επιθετικό φαουλ που δεν υπήρχε χρεώθηκε ο Μπλοντίν στο 32΄ και αυτό έφερε την αντίδραση του προπονητή μας ο οποίος αποβλήθηκε από τους διαιτητές για διαμαρτυρία.

Ο ΠΑΟΚ έχοντας κλείσει διάδρομους στην άμυνα κατάφερε να προηγηθεί με 15 πόντους (71-56)  στο 35΄ και να καταγράψεις σερί 17-0.

H ομάδα μας έκανε λάθη στην επίθεση, είχε άστοχα σουτ και αυτό έδωσε την ευκαιρία στους γηπεδούχους να διατηρήσουν  το προβάδισμα.

Οι γηπεδούχοι έχοντας πλουραρισμό στην επίθεση κράτησαν ευκολά το προβάδισμα (80-59) και παρά την προσπάθεια της ομάδας μας στα τελευταία λεπτά, ο ΠΑΟΚ έφτασε στη νίκη με 87-63.

ΤΑ 10ΛΕΠΤΑ: 23-26, 44-41, 57-56, 87-63.

ΠΑΟΚ (Νεραντζάκης): ΜακΝις 11 (8 ριμπάουντ), Φρίντρτικσον 10 (7 ασίστ), Μαργαρίτης 7 (1), Γουίλιαμς, Αρσενόπουλος 4, Τάουνς 4, Τσιακμάς 13 (1/5 τρίποντα), Σχίζας 9 (2/4 τρίποντα), Τσαϊρέλης 2, Μιχαλάκ 17 (3/6 τρίποντα,4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Άλστον 9 (1), Σωτηρίου 1.

ΑΠΟΛΛΩΝ (Χριστόπουλος): Κόουλμαν, Βισσαρίου 3 (1), Όσμπορν 12 (2/3 τρίποντα, 11 ριμπάουντ), Πέρκινς, Μπράουν 12 (16 ριμπάουντ), Μπλοντίν 24 (2/6 τρίποντα, 6 ασίστ, 9 λάθη), Καφέζας 4, Γκιουζέλης 3, Σαλούστρος 5 (1), Βαλκανάς.