ΟΜΑΔΑ

Τελευταία Νέα

Ήττα για την ομάδα μας

Μέχρι τα τελευταία δευτερόλεπτα πάλεψε η ομάδα μας η οποία έχασε εκτός έδρας με 77-73 από το Μαρούσι για την 3η αγωνιστική της γ΄ φάσης της Stoiximan Basket League.

Η ομάδα μας αγωνίστηκε χωρίς τους τραυματίες Μπλειλοκ, Κοούλμαν, Μπιμπς, όμως πάλεψε και διεκδίκησε τη νίκη μέχρι το τέλος.

Για την ομάδα μας ξεχώρισε  ο Όσμπορν με 24 πόντους και 8 ριμπάουντ και ο Μπράουν αποτέλεσε το δεύτερο σκόρερ των φιλοξενούμενων, πετυχαίνοντας και double-double με 16 πόντους και 16 ριμπάουντ.

Στα πρώτα λεπτά το παιχνίδι ήταν ντέρμπι με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ και στο 5΄ το σκορ ήταν με 11-10.  Σε εκείνο το σημείο η ομάδα μας ανέβασε “στροφές” και με τον Μπράουν να βοηθά επιθετικά προηγήθηκε με 15-12 στο  6΄.

Το Μαρούσι αντέδρασε και με τον Νορτον να κάνει καλό παιχνίδι όχι μόνο ισοφάρισε, αλλά προηγήθηκε με 19-15 που ήταν το σκορ δεκαλέπτου.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στο 2ο δεκάλεπτο, με «όπλο» την καλή άμυνα κατάφεραν να κρατήσουν χωρίς πόντο την ομάδα μας για τέσσερα λεπτά με αποτέλεσμα να προηγηθούν με 25-15 στο 13΄ και με 30-15΄ στο 15΄.

Ο τεχνικός της ομάδας μας ανακάτεψε την τράπουλα, ωστόσο η «αφλογιστία» συνεχίστηκε και μπορεί ο Μπράουν να έσπασε το ρόδι με 1/2 βολές, όμως το Μαρούσι συνέχισε σε φουλ ρυθμούς και προηγήθηκε με 36-16 στο  17΄.

Στα τελευταία λεπτά δεν άλλαξε κάτι, το Μαρούσι έλεγχε τα ριμπάουντ και σε συνδυασμό με τα καλά ποσοστά ευστοχίας, κράτησε το προβόδισμα και ήταν μπροστά με 38-24 στο τέλος του ημιχρόνου.

Στο β΄  ημίχρονο, το Μαρούσι μπήκε και πάλι «ζεστό» στο παρκέ και με πρωταγωνιστή τον Ραντούλιτσα προηγήθηκε με 45-27 στο 27΄.

Η ομάδα μας αντέδρασε, αφού βελτιώθηκε στην άμυνα, είδε τον Οσμπρον να αναλαμβάνει πρωτοβουλία και με συνεχόμενα καλάθια  να μειώνει σε 47-33 στο 25΄ και με 52-41 στο 27΄.

Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν κράτησαν το προβάδισμα και ήγαν στο τέλος του δεκαλέπτου με 60-46.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο  η ομάδα μας αντέδρασε με τον Πέρκινς να παίρνει πρωτοβουλίες και τον Οσμπρον να βοηθά μείωσε σε 68-58 στο 35΄.

Το Μαρούσι ήταν ψύχραιμο, με τον Ραντούλίτσα να δίνει κομβικές λύσεις, κράτησε το προβάδισμα με 71-66, όμως με καλάθι του Σαλούστρου η ομάδα μας μείωσε στο τρίποντο (71-68) στο 1.20΄ πριν το τέλος.

Οι γηπεδούχοι ήταν ψύχραιμοι με τον Μπρίσκοου να κάνει το 2/2 στις βολές, η ομάδα μας έχασε δυο συνεχόμενα τρίποντα και έτσι το Μαρούσι έφτασε στη νίκη με  77-73.

Τα 10λεπτα: 19-15, 38-24, 60-46, 77-73.

ΜΑΡΟΥΣΙ: Χιλ 3, Στασινός 5, Τζούστον, Ραντούλιτσα 26 (2/3 τρίποντα, , Γιαννόπουλος 9 (1/4 τρίποντα), Μπρίσκο 13, Φιλιππάκος 5, Νικολαΐδης 3, Ιορδάνου 8 (2/2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Γούνταρντ 5 (1/3 τρίποντα).

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΩΝ: Βησσαρίου 8 (1/2 τρίποντα), Οσμπορν 24 (1/4 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Πέρκινς 10, Σαλούστρος 5, Μπράουν 16 (16 ριμπάουντ), Μπλόντιν 10.