ΟΜΑΔΑ

Τελευταία Νέα

Νέα ήττα για την ομάδα μας

Μία ακόμα ήττα γνώρισε σήμερα η ομάδα μας η οποία λόγω τραυματισμών είχε διαθεσίμους μόλις 8 παίκτες και ηττήθηκε εκτός έδρας με 95-67 από την Καρδίτσα «Ιαπωνική», στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής των playouts της Stoiximan Basket League.
Κορυφαίοι για την ομάδα μας ήταν οι Όσμπορν (21 πόντοι, 8 ριμπάουντ) και Μπράουν (14 πόντοι, 16 ριμπάουντ).
Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν πολύ άσχημο για την ομάδα μας, καθώς η Καρδίτσα ήταν ανώτερη και σε συνδυασμό με τα πολλά λάθη και τα άστοχα σουτ της ομάδας μας, προηγήθηκε με 20-0 στο 6΄.
Η ομάδα μας είχε μπλοκάρει στα πρώτα λεπτά και το πρώτο καλάθι ήρθε από τον Πέρκινς στο 6΄ που έκανε το 20-3. Μετά από εκείνο το σημείο η πατρινή ομάδα έδειξε σημάδια αντίδρασης, παίζοντας κάτω από την ρακέτα, μείωσε σε 22-10 στο 8΄, αλλά η Καρδίτσα κράτησε την διαφορά και πήγε με +16 (30-14) στο τέλος του δεκαλέπτου.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα μας μπήκε πιο ζεστά, με καλή άμυνα, αλλά και τον Μπλοντίν να βοηθά στην επίθεση, μείωσε σε 33-20 στο 13’, όμως οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με τον Μακ κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα με 41-23 στο 15΄.
Η ομάδα μας αντιμετώπισε πάλι πρόβλημα στην επίθεση, δεν μπορούσε να σκοράρει την ώρα που η Καρδίτσα με τον Γιάνκοβιτς να βρίσκει ρυθμό, έφτασε να προηγηθεί με 55-26 στο 19΄ για να φτάσει στο τέλος του ημιχρόνου με είναι μπροστά με 59-31.
Στο β΄ ημίχρονο, η ομάδα μας προσπάθησε να ροκανίσει την διαφορά, όμως οι απουσίες δεν άφησαν τον Γιάννη Χριστόπουλο να ανακατέψει την τράπουλα όπως ήθελε και η Καρδίτσα συνέχισε να προηγείται με 63-35.
Η ομάδα μας με εξαίρεση τους Οσμπορν-Μπράουν δεν μπορούσε να φανεί απειλητική σε αντίθεση με τους γηπεδούχους που είχαν πλουραλισμό στην επίθεση και προηγήθηκαν με 71-43 στο 27΄ και στο τέλος του δεκαλέπτου ήταν μπροστά με 77-45.
Η 4η και τελευταία περίοδος ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα με τέτοια διάφορα που είχε «χτίσει» η Καρδίτσα η οποία παίζοντας γρήγορα προηγήθηκε με 83-47 στο 32΄.
Η μεγάλη διαφορά έδωσε την ευκαιρία στον Χριστόπουλο να δώσει χρόνο συμμετοχής σε νεαρούς παίκτες για να πάρουν εμπειρίες.
H Kαρδίτσα στη συνέχεια πήρε προβάδισμα με 90-53 στο 36΄ για να φτάσει εύκολα στη νίκη με 95-67.
Τα 10λεπτα: 30-14, 59-31, 77-45, 95-67
ΚΑΡΔΙΤΣΑ (Παπανικολόπουλος): Μπιουκάναν 10 (4 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 5 κλεψίματα, 2 λάθη), Μενέγκα 6 (4 ριμπάουντ), Αβδάλας 2 (3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 λάθη). Μακ Κάλουμ 12 (2/2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Μακ 23 (1/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Καπετάκης, Πιλίτσης, Δίπλαρος 3 (1/1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη), Χρηστίδης 3 (6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Ταούκας, Σάιμπερτ 12 (1), Γιάνκοβιτς 22 (7 ριμπάουντ, 2 ασίστ).
ΑΠΟΛΛΩΝ (Χριστόπουλος): Βισσαρίου 5 (0/6 τρίποντα), Όσμπορν 21 (0/6 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Γκιουζέλης 6 (2/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 4 λάθη), Πέρκινς 11 (1/7 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μπλοντίν 8 (2/7 τρίποντα, 4 ασίστ), Μπράουν 14 πόντοι, (16 ριμπάουντ ) Καφέζας 2, Κογιώνης.