ΟΜΑΔΑ

Τελευταία Νέα

Αυλαία με ήττα για την ομάδα μας

Αγωνιζόμενη με τις γνωστές απουσίες και με μόλις 9 παίκτες η ομάδα μας προσπάθησε αλλά ηττήθηκε με 104-66 από το Λαύριο, στο πλαίσιο της 5ηςκαι τελευταίας αγωνιστικής του Γ’ Γύρου της Stoiximan Basket League.

Κορυφαίος  για την ομάδα μας ήταν ο Όσμπορν με 21 πόντους και 6 ριμπάουντ και ο Σαλούστρος ο οποίος κατέγραψε 14 πόντους με 7 ασίστ, ενώ ο Μπλόντιν αρίθμησε 12 πόντους με 2 ριμπάουντ.

Στο πρώτο 10λεπτο, το παιχνίδι ήταν ντέρμπι με τις δύο ομάδες να παίζουν γρήγορα και να συμβαδίζουν στο σκορ (5-4 στο 3΄ και 9-9 στο 5΄). Στη συνέχεια το Λαύριο ανέβασε στροφές και με τον Χόρχλερ προηγήθηκε με 18-12 στο 7΄ και με 23-15 στο 9΄ για να ολοκληρωθεί το πρώτο 10λεπτο στο 27-20 υπερ των φιλοξενουμένων.

Στο 2ο δεκάλεπτο το Λαύριο μπήκε πιο δυνατά, με «όπλο» την άμυνα που δημιούργησε προβλήματα στην ομάδα μας, κατάφερε να τρέξει ένα σερί 6-0 και να προηγηθεί με 34-20 στο 12΄.

Ο τεχνικός μας έκανε αλλαγές, ανακάτεψε την τράπουλά όμως το μικρό ροτέσιον δεν άλλαξε πολλά και το Λαύριο πήρε προβάδισμα με 41-22 στο 15΄.

Η ομάδα μας αντέδρασε με μπροστάρη τον Σαλούστρο και με καλή άμυνα έκανε επι μέρους σκορ 8-2 και μείωσέ σε 43-30 στο 17΄, αλλά το Λαύριο με πρωταγωνιστή τον Καστανέτα, κράτησε και πάλι προβάδισμα σε απόσταση ασφαλείας (47-33 στο 19΄) για να φτάσει στο ημίχρονο με 55-31 υπερ των φιλοξενουμένων.

Στο β΄ ημίχρονο η ομάδα μας αντιμετωπίσει πάλι πρόβλημα στην άμυνα με το Λαύριο να είναι πιο αποτέλεσμα να διατηρήσει προβάδισμα (58-38 στο 23΄) όμως η ομάδα μας παίζοντας καλή άμυνα, κατάφερε να ροκανίσει την διάφορά και να μειώσει σε 58-42 στο 25΄.

Δυστυχώς δεν υπήρχε συνέχεια, αποτέλεσε πρόβλημα ότι και ο Μπράουν χτύπησε στο πρώτο δεκάλεπτο και έμεινε στο πάγκο με αποτέλεσμα ο Γιάννης Χριστόπουλος να δώσει χρόνο συμμετοχής στους νεαρούς Καφέζα, Κογιώνη με το Λαύριο να προηγείται με 66-47 στο 29΄ και στο τέλος του δεκαλέπτου ηταν μπροστά με 71-50.

Η 4η και τελευταία περίοδος ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, καθώς η διαφορά ηταν σημαντική και με δεδομένο τις ελλείψεις που είχε η ομάδα μας δεν μπόρεσε να διεκδικήσει κάτι περισσότερο κόντρα στο Λαύριο το οποίο με 4 συνεχόμενα τρίποντα προηγήθηκε και με 82-54 στο 32΄.

Στη συνέχεια οι δύο προπονητές έδωσαν χρόνο συμμετοχής σε νεαρούς παίκτες με το Λαύριο πάντως να μην αφήνει το πόδι από το «γκάζι» και με ευστοχία από μέση και μακρινή απόσταση έφτασε στη νίκη με 104-66.

ΔΗΛΩΣΕΙΣ:

Γιάννης Χριστόπουλος (Απόλλων Carna): «Για το παιχνίδι δεν θέλω να πω κάτι, συγχαρητήρια στο Λαύριο για την νίκη και την επίτευξη του στόχου. Είναι νωρίς για να γίνει απολογισμός, αυτό που θέλω να πω είναι ότι προσωπικά θεωρώ η φετινή σεζόν αποτελεί ένα ταξίδι το οποίο ήταν πολύ επίπονο, αλλά ήταν κομμάτι μιας πολύ μεγάλης ιστορίας της ομάδας.  Θεωρώ ότι η σειρά των αποτελεσμάτων είναι μια στάση σε όλο και θα χαρώ μελλοντικά να δω την ομάδα να προχωρά μπροστά. Θα παρθούν αποφάσεις για την ομάδα το επόμενο διάστημα».

Κώστας Μέξας (Λαύριο Megabolt): «Ηταν ένα παιχνίδι ειδικών συνθήκων, ήταν κεκλεισμένων των θυρών και λίγο η δύσκολη θέση που βρίσκεται η ομάδα  του Απόλλωνα γιατί ήταν το τελευταίο ματς στην Α1 Εθνική. Εμείς θέλαμε να ήμασταν σοβαροί και να παίξουμε το παιχνίδι σοβαρά, όπως όλη την χρονιά και αυτό κάναμε».

Τα 10λεπτά: 20-27, 33-51, 50-71, 66-104.

ΑΠΟΛΛΩΝ  (Χριστόπουλος): Βισσαρίου 3, Όσμπορν 21, Γκιουζέλης 6, Πέρκινς 2, Μπλοντίν 12 (2), Καφέζας, Κογιώνης 2, Μπράουν 6, Σαλούστρος 14 (3)

ΛΑΥΡΙΟ (Μέξας): Μουρ 11 (1), Καστανέδα 34 (5), Μουράτος 7, Γκρόμοβς 4, Θόρντον 13 (3), Ζάρας 7 (1), Χόρχλερ 14 (1), Φλάτεν 8 (2), Ζάρας 7 (1), Δεϊμέζης 6, Βαζούκης