ΟΜΑΔΑ

Τελευταία Νέα

Ηττα για την ομάδα μας

Αν και αγωνίστηκε με δέκα παίκτες, η ομάδα μας πάλεψε στα ίσα στο τοπικό ντέρμπι, ωστόσο έχασε εκτός έδρας με 80-71 από τον Προμηθέα στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της Basket Legaue.

Κορυφαίοι  για την ομάδα μας ήταν οι Γκρίφιν (23π.) και Καράμπελας (19π.) ο οποίος έβαλε 15 πόντους στην τελευταία περίοδο, αλλά δεν έφτανα για να γίνει η ανατροπή.

Στο αγωνιστικό  μέρος, ο Απόλλων Carna μπήκε δυνατά και προηγήθηκε με 6-0 στο 3, 11-7  στο 5΄ και με 16-10 στο  7΄ κυρίως χάρη στις σωστές επιλογές στην επίθεση και τα υψηλά ποσοστά ευστοχίας.

Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με τους Κουλμπόκα-Γκίκα  να δίνει λύσεις στην επίθεση, μείωσαν σε 20-17 στο 9΄ ενώ το σκορ στο τέλος του 1ου δεκαλέπτου ήταν ισόπαλο (22-22).

Στο 2ο δεκάλεπτο ο Προμηθέας, μπήκε πιο δυνατά,  προηγήθηκε με 26-22, όμως ο Απόλλωνα Carna αντέδρασε. Με σερί 8-0 που ήρθε από δύο κολλητά τρίποντα του Γκρίφιν όχι μόνο ισοφάρισε, αλλά έκανε σερί 8-0 και προηγήθηκε με 34-30 στο 17΄.

Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 35-35 στο  1,5 λεπτό πριν το τέλος και με σερί 6-0 προηγήθηκε  με 41-35 με τον Απόλλων Carna να μειώνει σε 41-37 που ήταν το σκορ ημιχρόνου.

Στο β΄ ημίχρονο ο Προμηθέας μπήκε πιο δυνατά, με καλή άμυνα έβαλε δύσκολα στους παίκτες του Απόλλωνα Carna οι οποίοι βρέθηκαν αν χάνει με 50-37 στο 23΄. Ο Νίκος Βετούλας ανακάτεψε την τράπουλα, ωστόσο δεν μπόρεσε να βρει λύσεις και έτσι η ομάδα του Προμηθέα προηγήθηκε με  62-42 στο 28΄ και με 64-43 στο τέλος του δεκάλεπτου.

Στην 4η  περίοδο, ο Απόλλων Carna μπήκε αποφασισμένος,  με καλή άμυνα και με τον Γκρίφιν να είναι σε πολύ καλή μέρα, μείωσε σε 64-53 στο 33΄ και 67-59΄ στο 36΄.

Οι γηπεδούχοι βρήκαν λύσεις στην επίθεση και με τον Μουράτο προηγήθηκαν με 78-69 στο ένα λεπρό πριν το τέλος.

Δεν άλλαξε κάτι στο χρόνο που απέμενε και η ομάδα του Απόλλωνα Carna έχασε με 80-71.

Τα 10λεπτα: 22-22, 41-37, 64-43, 80-71

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Χριστόπουλος): Κάουαν 14 (1/6 τρίποντα, 3 ασίστ), Ντάνγκουμπιτς 6 (2/4 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Κοντίτ 18 (8/13 δίποντα, 2/2 βολές, 10 ριμπάουντ), Τσαϊρέλης 5, Μουράτος 16 (2/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Γκίκας 7 (1/7 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Κακλαμανάκης , Κουλμπόκα 14 (2/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ).

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ (Βετούλας): Γκρίφιν 23 (4/6 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 3/6 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 λάθ), Βησσαρίου , Σιλά 11 (6 ριμπάουντ), Καράμπελας 19 (5/6 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 6/7 βολές, 6 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Καλχούν 6 (1/4 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ντέιβις 4 (8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 λάθη), Μπόγρης , Χέινς-Τζόουνς , Κογιόνης, Μαστρογιαννόπουλος 8.

Τα ομαδικά στατιστικά του Προμηθέα: 22/42 δίποντα, 8/28 τρίποντα, 12/17 βολές, 42 ριμπάουντ ( 29 αμυντικά – 13 επιθετικά), 13 ασίστ, 4 κλεψίματα, 7 λάθη, 2 μπλοκ

Τα ομαδικά στατιστικά του Απόλλωνα: 18/31 δίποντα, 8/26 τρίποντα, 11/18 βολές, 36 ριμπάουντ (30 αμυντικά – 6 επιθετικά), 16 ασίστ, 3 κλεψίματα, 10 λάθη, 3 μπλοκ.

Νίκος Βετούλας (προπονητής Απόλλων Carna): «Θελω να δώσω συγχαρητήρια στον Προμηθέα για τη νίκη του. Η διάφορά έγινε στο γ΄ δεκάλεπτο. Υα πρώτα τρία λεπτά σε εκείνη τη περίοδο μας στοίχισαν, όμως το θετικό για μένα είναι ότι οι παίκτες μου δεν παράτησαν το παιχνίδι. Το παλέψαμε στην τελευταία περίοδο, όμως δεν καταφέραμε να κάνουμε την ανατροπή. Εμείς προσπαθούμε να βρούμε ένα παίκτη στη θέση του Τέιλορ ο οποίος αποχώρησε και είναι σημαντική απώλεια. Θέλουμε να βρούμε ένα παίκτη ο οποίος θα μας βοηθήσει στα παιχνίδια που πρέπει και θέλουμε να είναι μία όσο το δυνατόν καλύτερή επιλογή».

Γιάννης Χριστόπουλος: “Ηταν ένα παιχνίδι με πολλές ιδιαιτερότητες, όχι μόνο στο αγωνιστικό, αλλά κυρίως στις ανακατατάξεις λόγω ελλείψεις παικτών  και οι δυο ομάδες. Θεωρώ ότι είναι μία σημαντική νίκη για εμάς, Τα παιδιά έδειξαν πολύ καλή διάθεση. Στο τρίτο δεκάλεπτο ήταν καταλυτική η άμυνα μας, και μας μας βοήθησε να βρούμε ρυθμό και στην επίθεση».