ΟΜΑΔΑ

Τελευταία Νέα

Ηττα για την ομάδα μας

Δεν μπόρεσε  να βρει λύσεις απέναντι στον αντίπαλο η ομάδα μας η οποία έχασε εκτός έδρας με 106-68 από τον Προμηθέα, στο τοπικό ντέρμπι της 7ης αγωνιστικής της Basket League και  βρίσκεται πλέον στο 1-6 του φετινού πρωταθλήματος.

Η ομάδα του Δελέγκου που αγωνίστηκε σε ένα ακόμα παιχνίδι χωρίς τον τραυματία Σταρκς αντιμετωπίσει πρόβλημα στην άμυνα, είχε πολλά χαμένα ριμπάουντ και χαμηλά ποσοστά με αποτέλεσμα  την ώρα που ο Χάντερ Χέιλ  έκανε μεγάλη εμφάνιση μετρώντας 25 πόντους (4/7 δίποντα, 5/8 τρίποντα, 2/3 βολές).

Στο α΄ δεκάλεπτο το παιχνίδι ήταν ντέρμπι, η ομάδα μας ηταν ανταγωνιστική, ο Προμηθέας προηγήθηκε με 8-4 και 13-9 όμως με τον Μουράτο να ανεβάζει στροφές όχι μόνο ισοφάρισε αλλά πήρε προβάδισμα με 16-15 στο 5΄.

Η συνέχεια ήταν ντέρμπι ανάμεσα στις δυο ομάδες οι οποίες δεν πρόσεχαν πολύ την άμυνα και έτσι αμφότερες πήγαν σε ψηλά σκορ (19-22, 23-22,) με τον Απόλλων Carna να έχει σε καλή μέρα τους Μουράτο -σημείωσε 14 πόντους σε αυτή την περίοδο- ηταν συνεχώς κοντά στο σκορ και έτσι στο τέλος του δεκαλέπτου ήταν 28-27.

Στο β΄ δεκάλεπτο μετά τα πρώτα λεπτά, όπου το ντέρμπι συνεχίστηκε (33-32) ο Προμηθέας ανέβασε στροφές, ηταν καλύτερος στην άμυνα και κυρίως πιο εύστοχος με τους Κάουαν-Χέιλ, πήρε προβάδισμα με 10 πόντους (44-34).

Οι γηπεδούχοι με πλουραρισμό στην επίθεση και έχοντας υψηλά ποσοστά κράτησαν προβάδισμα και πήγαν στο ημίχρονο με προβάδισμα 17 πόντων (61-44).

Στο β΄ ημίχρονο, οι γηπεδούχοι με όπλο την άμυνα δημιουργήσαν πρόβλημα στους «μελανολευκους» οι οποίοι ήταν άστοχοι και σκοράραν μετά από 2,5 αγωνιστικά λεπτά.

Ο Προμηθέας με τον Κόνιαρη να σημειώνει ένα ακόμα τρίποντο πήγε την διάφορά στους 20 (66-46) στο 24΄την ώρα που παρά τις αλλαγές του Δελέγκου η ομάδα μας δεν μπορούσε να σκοράρει.

Ετσι, το σκορ πήγε στο 72-48 στο  27 και στο τέλος του δεκαλέπτου οι πορτοκαλί ήταν μπροστά με 82-55 και την ομάδα μας να σκοράρει 11 πόντους σε αυτή την περίοδο.

Με την διαφορά να είναι αρκετά μεγάλη η τελευταία περίοδος απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα με τον Προμηθέα να συνεχίζει να είναι εύστοχος και να προηγείται με 88-55 και 90-55.

Τα τελευταία λεπτά πέρασαν χωρίς να αλλάξει η εικόνα του αγώνα και η ομάδα του Προμηθέα νίκησε με 106-68.

Κώστας Δελέγκος (προπονητής Απόλλων Carna):

Κατά την διάρκεια της συνέντευξης Τύπου, ο τεχνικός της ομάδας μας, Κώστας Δελέγκος, δήλωσε: «Συγχαρητήρια στον Προμηθέα για τη νίκη ήταν δίκαια, από την αρχή έχει κάνει πολύ καλό ξεκίνημα στο πρωτάθλημα και σήμερα έπαιξε σε υψηλό ρυθμό. Η εμφάνιση μας ήταν απογοητευτική, όπως απογοητευτική και η διάθεση αν εξαιρέσουμε το πρώτο 10λεπτο.  Στα πρώτα 10-12 λεπτά ακολουθησαμε, αλλά από εκεί και πέρα, ούτε στην άμυνα, ούτε στην επίθεση ακολουθήσαμε και με ομάδες όπως ο Προμηθέας είναι επικίνδυνο να γνωρίσει την συντριβή και αυτό συνέβη σε εμάς, Όταν παρατάς ένα παιχνίδι 30 λεπτά μέσα στο γήπεδο, είναι το μόνο που έχεις να περιμένεις. Υπάρχουν πολλά προβλήματα να λύσουμε και αγωνιστικά και εξωαγωνιστικά, εδώ είμαστε να λύσουμε το αγωνιστικό κομμάτι. Ο χρόνος δεν είναι υπερ, μας πιέζει, ακολουθεί ένα πολύ σημαντικό παινέδι για εμάς, έχουμε τραυματισμούς και θα προσπαθήσουμε να ενισχύσουμε την ομάδα. Το πιο σημαντικό είναι ότι από εδώ και πέρα, πρέπει να δούμε ποιοι θέλουν να είναι εδώ και να υποστηρίξουμε την ομάδα. Ακόμα είναι νωρίς στο πρωτάθλημα και όσοι είμαστε εδώ, θα στηρίξουμε το πλάνο της ομάδας».

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 28-27, 61-44, 82-55, 106-68.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Παπαθεοδώρου): Ρέινολντς 14 (3/8 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Κόνιαρης 11 (3/4 τρίποντα, 3 ασίστ), Χρυσικόπουλος 10 (2), Ετσενίκε 7 (8 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Χέιλ 25 (4/7 δίποντα, 5/8 τρίποντα, 2/3 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Κάουαν 13 (3/6 τρίποντα, 5 ασίστ), Πλώτας, Μπαζίνας 5 (1/1 τρίποντο, 4 ασίστ), Λάγιος, Κόφι 11 (1/2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Στίβενς 8 (5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα), Καραγιαννίδης 2

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Δελέγκος): Μπλέιλοκ , Όσμπορν 6 (2), Σαλούστρος (3 ριμπάουντ), Μπράουν 17 (10 ριμπάουντ, 3 λάθη), Μουράτος 14 (2/5 τρίποντα, 6 ασίστ, 2 ριμπάουντ, 2 λάθη, κλεψίματα), Ουάσινγκτον 20 (4/7 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 4 ασίστ, 5 λάθη) , Σκορδίλης 6, Βισσαρίου, Καφέζας, Γκιουζέλης 5, Κογιώνης

*Τα ομαδικά στατιστικά του Προμηθέα: 19/32 δίποντα, 18/31 τρίποντα, 14/16 βολές, 34 ριμπάουντ ( 24 αμυντικά – 10 επιθετικά), 26 ασίστ, 9 λάθη, 8 κλεψίματα, 3 μπλοκ

*Τα ομαδικά στατιστικά του Απόλλωνα: 16/34 δίποντα, 6/18 τρίποντα, 18/27 βολές, 27 ριμπάουντ ( 17 αμυντικά – 10 επιθετικά), 13 ασίστ, 13 λάθη, 5 κλεψίματα.