ΟΜΑΔΑ

Τελευταία Νέα

Επιστροφή στις νίκες για την ομάδα μας

Παίζοντας πολύ καλό μπάσκετ, η ομάδα μας  μέσα σε μια πολύ όμορφη ατμόσφαιρα, νίκησε με 71-54 το Λαύριο για την 6η αγωνιστική της Basket League και επέστρεψε στις νίκες,  ανεβαίνοντας πλέον στο 2-4.

Ολοι οι παίκτες της Πατρινής ομάδας ήταν πολύ καλοί όμως ξεχώρισε ο Νικ Γκρίφιν που  ήταν ο πρώτος σκόρερ, σημειώνοντας 16 πόντους (2/3 τρίποντα, 4/7 τρίποντα) και 4 ριμπάουντ, ενώ μια γεμάτη εμφάνιση πραγματοποίησε ο Ζώης Καράμπελας ο οποίος πέτυχε 13 πόντους (1/4 δίποντα, 3/9 τρίποντα, 2/2 βολές),5 ριμπάουντ, 8 ασίστ και 3 λάθη.

Στο αγωνιστικό μέρος το παιχνίδι ήταν ντέρμπι στο πρώτο ημίχρονο με την εικόνα να είναι μοιρασμένη.

Το Λαύριο μπήκε πιο δυνατά, ήταν πιο εύστοχο και  εκμεταλλευόμενο ορισμένα άστοχα σουτ, πήρε προβάδισμα με 23-15.

Στο β΄ δεκάλεπτο η πατρινή ομάδα ανέβασέ στροφές, βελτιώθηκε στην άμυνα και παράλληλα με τους Τειλoρ να δίνει σημαντικές λύσεις. Μάλιστα το τελείωμα ηταν εξαιρετικά για τον Απόλλωνα Carna ο οποίος ήταν πίσω με 33-29 όμως σε σερί 9-0  όχι μόνο ισοφάρισε σε 33-33 στο 18΄ αλλά προηγήθηκε με 38-33  στο τέλος του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο συνεχίστηκε η καλή εικόνα για τους παίκτες του Νίκου Βετούλα οι οποί με «όπλο» την καλή άμυνα και πλουραλισμό στην επίθεση, αύξησε την διάφορά στο +10 (43-33).

Οσα σχήματα και αν δοκίμασε ο τεχνικός του Λαυρίου, δεν μπόρεσε να βρει λύσεις απέναντι στους Γκρίφιν, Τέιλορ και Καράμπελα που ήταν αυτοί που τράβηξαν “κουπί” επιθετικά ο Απόλλων Carna πήγε στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου με 52-43.

Για τρία λεπτά χωρίς να πετύχει καλάθι έμεινε και στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου το Λαύριο, δίνοντας το δικαίωμα στον Απόλλωνα να διατηρήσει τη διαφορά ασφαλείας που είχε δημιουργήσει.

Ο Απόλλων Carna με την στήριξη του κόσμου, και τους παίκτες να έχουν υψηλά ποσοστά ευστοχίες, άνοιξε το προβάδισμα  και έφτασε στη νίκη με το τελικό 71-54.

Τα 10λεπτα: 15-23, 38-33, 52-43, 71-54.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΑΣ (Βετούλας): Γκρίφιν 16 (2/3 τρίποντα, 4/7 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Ντέιβις 10 (1/4 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, 3 λάθη), Μπόγρης 4 (8 ριμπάουντ), Χέινς-Τζόουνς 2 , Καλχούν, Βησσαρίου 3 (1), Σιλά 8 , Τέιλορ 12 (2/4 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Καράμπελας 13 (1/4 δίποντα, 3/9 τρίποντα, 2/2 βολές,5 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 3 λάθη), Κογιόνης, Μαστρογιαννόπουλος 3 (0/1 δίποντο, 1/6 τρίποντα)

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Γκρέι 6, Φλαγκ 10 (2/6 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Κόουλ 14 (2/6 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 7/9 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ντούραμ 1 , Ντέιβις 5 (1), Γερομιχαλός 6 (0/3 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ) , Πιλάβιος , Δεϊμέζης, Σπρίντζιος, Ρέμι 6.

Νίκος Βετούλας (προπονητής Απόλλωνα): «Κάναμε μία νίκη από αυτές που έπρεπε απέναντι σε ένα αντίπαλο που έχει τους ίδιους στόχους. Αν εξαιρέσεις, τα πρώτα 15 κλεπτά που το Λαύριο μπήκε δυνατά και είχε ενεργεία, στο υπόλοιπο διάστημα, κυριαρχήσαμε, είχαμε λύσεις και απέναντι σε κοντά σχήματα του αντιπάλου με αποτέλεσμα να πάρουμε μια δίκαια νίκη.

Θέλω να σταθώ στα παιδιά που ήρθαν από το πάγκο, ειδικά ο Βησσαρίου, ο οποίος για μένα άλλαξε το παιχνίδι και αυτό που βλέπουμε, είναι ότι, έχουν παίξουν στα προηγούμενά παιχνίδια, είτε όχι, βοηθούν την ομάδα και αποδεικνύουμε  μέσα στο γήπεδο, ότι είμαστε ομάδα. Αν έχουμε την ίδια νοοτροπία, και συνεχίσουμε να δουλεύουμε, θα πετύχουμε τους στόχους που έχουμε θέσει από την αρχή».

Χρήστος Σερέλης (προπονητής Λαυρίου): «Στα πρώτα λεπτά μπήκαμε δυνατά και ελέγξαμε το παιχνίδι αλλά αυτό δεν συνεχίστηκε. Σε αυτά τα λεπτά, θα έπρεπε να είχαμε πάρει μια μεγαλύτερη διαφορά όμως δεν το κάναμε.  Στα τελευταία τρία λεπτά ο Απόλλωνας εκμεταλλεύτηκε ότι δεν ήμασταν καλοί αμυντικά και επιθετικά και έτσι ο αντίπαλος πήρε μια διαφορά 5 πόντων στο ημίχρονο.

Αυτό μας αποπροσανατόλισε, ήμασταν κακοί στο β΄ ημίχρονο, ίσως να φταίνε και οι πέντε ήττες στο πρωτάθλημα και έτσι βρεχθήκαμε στο τρίτο δεκάλεπτο να κυνηγάμε μεγάλες διαφορές. Μπράβο στον Απόλλωνα, νίκησε δίκαια και εμείς κοιτάζουμε τη συνέχεια στην οποία θα πρέπει να βρούμε μεγάλες νίκες».