ΟΜΑΔΑ

Τελευταία Νέα

Φυσιολογική ήττα για την ομάδα μας

Η διαφορά δυναμικότητας ανάμεσα στη ομάδα μας και τον Ολυμπιακό ηταν πολύ μεγάλη και έτσι ήρθε φυσιολογικά η εκτός έδρας ήττα, με 97-60 στο παιχνίδι που έριξε την αυλαία της 12ης αγωνιστικής της Basketleague.

Κορυφαίοι για τους νικητές ήταν οι Σάσα Βεζένκοβ με 15 πόντους και 10 ριμπάουντ σε 16’56” συμμετοχής και Τζορτζ Πάπας, ο οποίος  τελείωσε τον αγώνα με 16 πόντους (4/6 τρίποντα), μένοντας στο παρκέ για 16’04”.

Για τον Απόλλωνα Carna ξεχώρισε το νέο μεταγραφικό μας απόκτημα, ο Αλόνσο Βερτζ ο οποίος σε σχεδόν 27 λεπτά συμμετοχής σημείωσε 16 πόντους, 3 ριμπάουντ, 4 άσιστ και ένα κλέψιμο.

Επόμενη μάχη για την ομάδα μας είναι το απόγευμα (19.15) με την ΑΕΚ, στην έδρα μας, στο κλειστό γήπεδο, στην Περιβόλα.

Στο αγωνιστικό μέρος, ο Απόλλων Carna μπήκε αρκετά καλά και μετά τα πρώτο 4 λεπτό, όπου ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 14-4, αντέδρασε και με καλή άμυνα μείωσε σε 15-14 με το πρώτο δεκάλεπτο να λήγει με 19-17.

Στο δεύτερο 10λεπτο οι ερυθρόλευκοι πάτησαν «γκάζι», βελτίωσαν την άμυνα τους και με υψηλά ποσοστά ευστοχίας, προηγήθηκαν με 36-22 και στο ημίχρονο ήταν μπροστά με 43-30.

Στο β΄ ημίχρονο δεν άλλαξε κάτι, ο Ολυμπιακός με Βεζένκοφ, Φαλ και Μακ Κισικ, προηγήθηκε με +20 (50-30) στο 22΄ ενώ για την ομάδα μας δεν αγωνίστηκε ο Σιλά για προληπτικούς λόγους.

Ο τεχνικός του Απόλλωνα Carna, Νίκος Βετούλας, ανακάτεψε την τράπουλα και δοκίμασε διάφορα σχήματα, όμως οι γηπεδούχοι αύξησαν την διαφορά στο +30 (70-40) και στο τέλος του δεκάλεπτου ήταν μπροστά με 70-44.

Η τελευταία περίοδος είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, ο Απόλλωνας Carna πάλεψε όσο μπορούσε, όμως το πιο πλούσιο και πιο ποιοτικό ρόστερ του Ολυμπιακού διατήρησε την διαφορά σε υψηλά επίπεδα.

Ετσι, ο Ολυμπιακός έφτασε  στη νίκη με 97-60.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-17, 43-30, 70-44, 97-60.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 7 (1/2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα), Λούντζης 6 (3 ασίστ) , Φαλ 2 (2 ριμπάουντ, 3 μπλοκ) , Βεζένκοβ 15 (6/7 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 3/7 βολές, 10 ριμπάουντ) , Παπανικολάου 4 (3 ασίστ), Μπόλομποϊ 10 (4 ριμπάουντ), Πίτερς 11 (3/4 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Μπλακ 7 (6 ριμπάουντ), ΜακΚίσικ 9 (2/4 τρίποντα), Λαρεντζάκης 10 (1/4 τρίποντα, 3 ασίστ)

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Βετούλας): Γκρίφιν 13 (3/9 τρίποντα) , Ντέιβις 8 (1/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 λάθη) , Μπόγρης 4 (6 ριμπάουντ) , Καράμπελας 7 (1/4 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 λάθη) , Καλχούν , Σιλά 2 , Φιλιππάκος 4 (5 ριμπάουντ), Μαστρογιαννόπουλος 6 (2/3 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Βερτζ 16 (5/13 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 6/6 βολές, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο, 4 λάθη).

ΔΗΛΩΣΕΙΣ

Νίκος Βετούλας (προπονητής):

«Στο πρώτο ημίχρονο προσπαθήσαμε να είμαστε ανταγωνιστικοί και δώσαμε χρόνο συμμετοχής στο νέο μας, παίκτη, τον Βέρτζ. Για εμάς προέχουν άλλα παιχνίδια για να πετύχουμε τον στόχο μας και παράλληλα περιμένουμε ένα ακόμα παίκτη. Η ομάδα μας παρότι ηττήθηκε, πιστεύω ότι σιγά σιγά θα βρει το δρόμο της γιατί το είχαμε χάσει λιγάκι τον ρυθμό με τις αλλαγές ξένων».