ΟΜΑΔΑ

Τελευταία Νέα

Νέα ήττα για την ομάδα μας

Παρά την μεγάλη προσπάθεια που έκανε η ομάδα μας έχασε εντός έδρας  με 67-54 από τον ΠΑΟΚ, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της Basket League και έτσι έχει βρεθεί πλέον στο 1-5.

Η ομάδα μας στο ντεμπούτο του Κώστα Δελέγκο ήταν ανταγωνιστική και πάλεψε όμως δεν βρήκε αντίδοτο στον Τζάστιν Άλστον στο ντεμπούτο του με την ομάδα της Θεσσαλονίκης. Ο Αμερικανός σέντερ στην πρώτη του συμμετοχή με τη νέα του ομάδα, πέτυχε νταμπλ-νταμπλ με 19 πόντους και 14 ριμπάουντ, οδηγώντας τους ασπρόμαυρους στη νίκη.

Στο αγωνιστικό μέρος, στο πρώτο 10λεπτο, ο ΠΑΟΚ μπήκε πιο δυνατά, προηγήθηκε με 8-4 στο 4΄ και έχοντας υψηλά ποσοστά ευστοχίας ήταν μπροστά με 11-4.

Η ομάδα μας αντέδρασε, μείωσέ σε 11-8 και 13-10 με τον Μπράουν να δίνει πολλές λύσεις κάτω από το καλάθι και με 8 δικούς του πόντους, το σκορ στο τέλος του δεκάλεπτου ήταν 16-17.

Στο 2ο δεκάλεπτο, ο ΠΑΟΚ μπήκε πιο δυνατά, εκμεταλλεύτηκε άστοχα σουτ της ομάδα μας και έτσι απέκτησε προβάδισμα 8 πόντων (26-14). Τα δύο συνεχόμενα καλάθια του Σκορδίλη διαμόρφωσαν το 22-26 στο 15΄ και το παιχνίδι έγινε πάλι ντέρμπι.

Για ενάμιση λεπτό οι δύο ομάδες έμειναν χωρίς πόντο , ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε πάλι με +8 (30-22) με τον Απόλλων Carna να είναι άστοχος σε κρίσιμα σουτ και έτσι το σκορ ήταν 26-32 για τον ΠΑΟΚ και έτσι έμεινε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.

Ντέρμπι έγινε στο τρίτο δεκάλεπτο όπου ο Απόλλων Carna μείωσε σε 32-35  , όμως ο ΠΑΟΚ ήταν συνεχώς μπροστά.,

Ο δικέφαλος του Βορρά με πρωταγωνιστή τον Αλτον ανέβασε «στροφές» στην 4η περίοδο, προηγήθηκε με 60-50 και τελικά έφτασε στη νίκη με το 67-54.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-17, 26-32, 44-47, 54-67

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ (Δελέγκος): Γουάσινγκτον 10 (5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Γκιουζέλης 2, Σαλούστρος 8 (9 ριμπάουντ), Μπράουν 11 (13 ριμπάουντ), Μουράτος 8 (7 ασίστ), Μπλέιλοκ 3, Σκορδίλης 8, Βησσαρίου 2, Όσμπορν 2, Καφέζας, Κογιόνης, Φιλιππάκος

ΠΑΟΚ (Τακιανός): Γκίλμορ 2, Χάρισον 10 (6 ασίστ), Τσαϊρέλης 10 (5 ριμπάουντ), Φρίντρικσον 4 (5 ριμπάουντ), Μπελιάουσκας 6 (5 ριμπάουντ), Σμιθ 10 (2/4 τρίποντα, 4 ασίστ), Τσιακμάς 6, Σχίζας, Μαργαρίτης, Σκουλαριώτης, Σωτηρίου, Άλστον 19 (5/8 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 14 ριμπάουντ)

Τα ομαδικά στατιστικά του Απόλωνα: 17/41 δίποντα (41%), 2/19 τρίποντα (10%), 14/22 βολές (63%), 36 ριμπάουντ, 16 ασίστ, 11 λάθη, 10 κλεψίματα

Τα ομαδικά στατιστικά του ΠΑΟΚ: 18/37 δίποντα (48%), 8/22 τρίποντα (36%), 7/14 βολές (50%), 45 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 14 λάθη, 4 κλεψίματα.

ΔΗΛΩΣΕΙΣ

Κώστας Δελέγκος (προπονητής Απόλλων Carna): «Συγχαρητήρια στον ΠΑΟΚ για τη νίκη του, που ήταν πέρα για πέρα δίκαιη. Σε μεγάλο βαθμό είμαι ευχαριστημένος, παλέψαμε σε σχέση με προηγούμενα παιχνίδια. Μας βοήθησε ο κόσμος και τον ευχαριστούμε. Όταν πλησιάσαμε η κούραση έπαιξε ρόλο. Έχουμε μεγάλο πρόβλημα στην επίθεση με τον τρόπο που είχαμε μάθει να παίζουμε. Δεν μένουμε στις δικαιολογίες. Όσοι είμαστε μπορούσαμε να κάνουμε καλύτερα πράγματα στην επίθεση. Υπάρχει λειψανδρία στα γκαρντ. Με 54 πόντους σε αυτό το επίπεδο δεν κερδίζεις, ούτε στην έδρα σου , ούτε εκτός έδρας. Δεν έχω έρθει για να αλλάξω όλα. Θα προσπαθήσουμε να κάνουμε προσθήκη όσο πιο γρήγορα μπορούμε Σε πρώτη φάση σίγουρα θα αποκτήσουμε έναν παίκτη».

Φώτης   Τακιανός (προπονητής ΠΑΟΚ Μateco): «Είμαστε εδώ μετά από ένα παιχνίδι, το οποίο διεξήχθη  παραδοσιακά σε μία δύσκολη έδρα. Η δυσκολία της έδρας έγινε πιο απαλή για εμάς με την παρουσία του κόσμου μας και τον ευχαριστούμε ιδιαίτερα. Η στήριξη του ήταν πολύ σημαντική. Το παιχνίδι η διαδικασία της αμυντικής μας λειτουργίας και τακτικής μας έδωσε το δικαίωμα να το ελέγχουμε για μεγάλο διάστημα. Περιορίσαμε το παιχνίδι ανοιχτού γηπέδου του Απόλλωνα, το οποίο είναι σε υψηλό επίπεδο, όπως επίσης και την εκτελεστική ικανότητα συγκεκριμένων παικτών του από τα 6,75 μ.   Οι παίκτες μας ήταν αποτελεσματικοί σε αυτά που είχαμε θέσει ως στόχους αμυντικά. Ήταν ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι για εμάς τηρουμένων των αναλογιών. Μας έλειπαν παίκτες, προσθέσαμε παίκτες, που ήταν μία μέρα μαζί μας.

Μπορέσαμε να φτάσουμε στη νίκη και να ελέγξουμε το σκορ, περιμένανε αντίδραση του Απόλλωνα, αλλά δεν του επιτρέψαμε να πάει το παιχνίδι σε πιο κλειστό σκορ.. Συγχαρητήρια στους παίκτες γιατί η νίκη μας αφήνει να σκεφτόμαστε το πλασάρισμά μας στη βαθμολογία και μας δίνει ψυχολογία ενόψει του δύσκολου παιχνιδιού με τη Χάπεολ για το Τσάμπιονς Λιγκ».