ΟΜΑΔΑ

Τελευταία Νέα

Ηττα στις λεπτομέρειες για την ομάδα μας

Την ευκαιρία να κάνει χαρούμενο ρεβεγιόν έχασε η ομάδα μας η οποία μετά από ένα πραγματικό ντέρμπι ηττήθηκε εκτός έδρας με 76-74 από την Καρδίτσα Ιαπωνική, στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της Stoiximan Basket League και πλέον βρίσκεται στο 2-9.

Κορυφαίος παίκτης της ομάδας ήταν ο Μαλίκ Όσμπορν ο οποίος σημείωσε  double-double με 19 πόντους (4/7 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 5/6 βολές). Ντεμπούτο σήμερα για τα δυο νέα μας αποκτήματα, ο Τζάστιν Μπιμπς, που προσέφερε 14 πόντους, 5 ασίστ στο ντεμπούτο του με τους Πατρινούς. Δύο πόντους και 4 ασίστ είχε ο έτερος νέος παίκτης μας Τζος Πέρκινς.

Το παιχνίδι κρίθηκε στο τελευταίο δευτερόλεπτο με το εύστοχο τρίποντο του πρώην παίκτη της ομάδας μας, του Τεβιν Μακ ο οποίος έκανε το 76-74.

Στο αγωνιστικό μέρος, μετά τα πρώτα λεπτά που ήταν ντέρμπι η ομάδα μας ανέβασε «στροφές» και με δύο συνεχόμενα τρίποντα από Βον και Σαλούστρο η ομάδα προηγήθηκε με 14-8 στο 5΄’

Τα δυο φάουλ του Μπράουν τον έφεραν στον πάγκο και έδωσαν την ευκαιρία στην Καρδίτσα να αντίδραση και να ισοφάρισε σε 24-14 στο 7΄.

Με Σαλούστρο και Πέρκινς να κάνουν καλή δουλειά, η πατρινή ομάδα προηγήθηκε με 21-15, σκορ που έμεινε μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου.

Η Καρδίτσα στο 2ο δεκάλεπτο εκμεταλλεύτηκε ορισμένα άστοχα σουτ και μείωσε σε 22-23 στους 13΄  και στη συνέχεια πήρε προβάδισμα σε 25-23 στο 15.΄ Η επιστροφή του Μπράουν α[ό το πάγκο και  το κάρφωμα του διαμόρφωσε το 29-27 στο 17΄.

Από εκεί και πέρα οι «μελανόλευκοι»  χάρη στην βοήθεια του Βον στην επίθεση, η ομάδα μας προσπέρασε με 35-32 στο 19΄  και στο τέλος του ημιχρόνου ήταν μπροστά με 37-35.

Στο β΄ ημίχρονο μπορεί η Καρδίτσα να μπήκε αρχικά πιο δυνατά, όμως η ομάδα  πάτησε «γκάζι» και με σερί 8-0 χάρη στον Μπιμπς  έκανε το 47-40 στο 24΄.

Οι γηπεδούχοι με καλή άμυνα έβαλαν δύσκολα στην ομάδα μας και μείωσαν σε 47-44 όμως πέντε σερί πόντοι του Οσμπον έκανε το 52-44 και η διάφορα πήγε στους +8.

Στο τελευταία δύο λεπτά η Καρδίτσα με τον Γιάνκοβιτς να βοηθά επιθετικά μείωσε σε 51-56, σκορ στο τέλος της περιόδου με τον Μπιμπς να σημειώνει 12 πόντους.

Στη τελευταία περίοδο η εικόνα δεν άλλαξε, η πατρινή ομάδα έχοντας πλουραλισμό στον επίθεση, κράτησε προβάδισμα με 59-51 στο 32΄ χάρη στον Οσμπορν ο οποίος έκανε καλή δουλειά σε επίθεση και άμυνα.

Η ομάδα του Τακιανού έκανε ένα γρήγορο 5-0 και μείωσε σε 63-59 και στη συνέχεια σε 67-63 στο 36΄.

Ο Απόλλων Carna προηγήθηκε με 71-65 στο 38΄, όμως τρία συνεχόμενα λάθη της ομάδας έφεραν το σερί 6-0 και η Καρδίτσα ισοφάρισε σε 71-71 στο 39΄ κάνοντας το παιχνίδι ντέρμπι.

Ο Μπράουν με 2 στις 2 βολές έκανε το 74-73, ο Βον στην επόμενη φάση χάνει και τις δυο βολές με τον πρώην παίκτη της ομάδα μας, τον Μακ να πετυχαίνει τρίποντο και να κάνει το 74-76 στο 1 δευτερόλεπτο πριν το τέλος.  Στο 1 δευτερόλεπτο που απέμενε  ο Βον έκανε σουτ υπό πίεση, αλλά ήταν άστοχο και έτσι η Καρδίτσα πήρε τη νίκη με 76-74.

Τα ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-21, 35-37, 51-56, 76-74

ΚΑΡΔΙΤΣΑ (Παπανικολόπουλος): Ουάιτ 18 (7 ριμπάουντ) , Κλάσεν 3 (1/4 τρίποντα, 4 ασίστ), Καμπερίδης , ΜακΚάλουμ 15 (1/1 τρίποντο, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ) , Μακ 12 (2/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 λάθη), Μπιουκάναν , Δίπλαρος 8 (2/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 λάθη), Χρηστίδης , Αβδάλας , Σάιμπερτ 5 (4 ριμπάουντ), Γιάνκοβιτς 15 (3/7 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 9/10 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ)

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ (Χριστόπουλος): Μπιμπς 14 (2/4 τρίποντα, 5 ασίστ, 2 λάθη) , Γκιουζέλης 9 (4 ριμπάουμτ, 2 λάθη) , Βον 9 (1/6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη) , Σαλούστρος 7 (1/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ) , Μπράουν 9 (3 ριμπάουντ) , Μπλέιλοκ 5 , Όσμπορν 19 (4/7 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 5/6 βολές, 13 ριμπάουντ) , Πέρκινς 2 (4 ασίστ) , Κογιώνης.