ΟΜΑΔΑ

Τελευταία Νέα

Σπουδαία νίκη για την ομάδα μας

Με “όπλο” την πολύ καλή άμυνα, η ομάδα μας επικράτησε μέσα σε καυτή ατμόσφαιρα, εντός έδρας με 83-75 της ΑΕΚ bettson στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής της Stoiximan Basket League και ανέβηκε στο 3-11 την φετινή σεζόν.

Ο Τσαντ Μπράουν ήταν πληθωρικός με double-double, οι Μπιμπς – Κόουλμαν έκαναν τη δουλειά στο σκοράρισμα, η άμυνα ήταν σε εξαιρετικό επίπεδο και έτσι πανηγυρίσαμε την 3η φετινή νίκη.

Στο αγωνιστικό μέρος, στο πρώτο δεκάλεπτο η ομάδα μας μπήκε δυνατά, προηγήθηκε με 3-0 και  8-3 στο 4΄ σε ένα παιχνίδι με πολύ γρήγορο ρυθμό.

Με πρωταγωνιστή τον Βον, οι «μελανόλευκοι» πήραν προβάδισμα με 10-7 και 12-9 στο 6΄εχοντας πλουραρισμό την επίθεση.

Η ΑΕΚ αντέδρασε, βελτιώθηκε αμυντικά και προηγήθηκε με 16-14 στο 7΄όμως η ομάδα μας με τρίποντο του Κοούλμαν πήρε πάλι «κεφάλι» στο σκορ με 19-18 για να γίνει ντέρμπι και στο τέλος του δεκαλέπτου το σκορ ηταν 19-20 υπερ της ΑΕΚ.

Στο 2ο δεκάλεπτο η ομάδα του Χριστόπουλου μπήκε ακόμα πιο δυνατά, με «όπλο» την καλή άμυνα, έκανε σερί 5-0 και προηγήθηκε με 24-20 στο 12΄.  Ηταν η σειρά της ΑΕΚ να κάνει σερί 8-0 και να γίνει το 24-27, όμως η ομάδα μας με σερί 8-0 που ήρθε με 6 συνεχόμενους πόντους Βον,  έκανε το 32-27 στο 15΄. Με ένα τρίποντο του Μπιμπς έγινε το 35-27  με τους φιλοξενούμενους να μην μπορούν να σκοράρουν και να μένουν «άσφαιροι» για περίπου 3 λεπτά και η ομάδας μας με πολύτιμες βοήθειες από τον Μπράουν έκαμνε το 38-27 στο 18΄.

Στο τελευταίο δίλεπτο η ομάδα της ΑΕΚ αντέδρασε και μείωσε σε 41-34, αλλά ο Κοουλμαν παρέμενε «ζεστός» και έτσι η ομάδα μας στο τέλος του ημιχρόνου ήταν μπροστά με 47-34.

Στην επανάληψη η ομάδα μας με δυνατή άμυνα και καλές επιλογές στην επίθεση προηγήθηκε με 54-37 στα πρώτα 4 λεπτά, ενώ στη συνέχεια η συνεργασία μεταξύ των μελανόλευκων έφερε θεαματικές φάσεις στην επίθεση με τον Απόλλωνα να προηγείται με 61-41.

Το δεκάλεπτο έληξε με 70-53  υπέρ της ομάδας μας, η οποία είχε βάλει τις  βάσεις για μια μεγάλη νίκη, αφού η ΑΕΚ δεν έδειχνε να μπορεί να αντιδράσει στο παιχνίδι.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά μειώνοντας σε 72-62  με τον  Γιάννη Χριστόπουλο να καλεί γρήγορα τάιμ άουτ, αφού διαφορά έπεσε στους 10 πόντους και στη συνέχεια στους 8 (72-64) πέντε λεπτά πριν το φινάλε.

Ο Απόλλωνας “ξεκόλλησε” από τους 72 πόντους 2.35’ πριν το τέλος, αφού η ΑΕΚ είχε περιορίσει σημαντικά τους παίκτες μας επιθετικά αυξάνοντας τη διαφορά σε 76-66, από το 72-65 που είχε μειώσει η Ένωση.

Και πάλι οι φιλοξενούμενοι έκαναν την αντεπίθεση τους μειώνοντας σε 77-71, 1.05’ πριν το τέλος του αγώνα, αλλά η ομάδα μας να πανηγύρισε μια μεγάλη νίκη με 83-75.

ΔΗΛΩΣΕΙΣ

Χοάν Πλάθα (προπονητής ΑΕΚ): «Είχα πει στους παίκτες μας πριν  από τον αγώνα, πόσο επικίνδυνη είναι μια ομάδα που μάχεται για την σωτηρία της. Δυστυχώς κάποιοι παίκτες ξέχασαν σε ποια ομάδα παίζουν και γνωρίσαμε την ήττα. Συγχαρητήρια στον Απόλλων Carna».

Γιάννης Χριστόπουλος (προπονητής Απόλλων Carna):  «Ηταν μία σπουδαία νίκη, όμως πρέπει να ξεχάσουμε γρήγορα αυτή τη νίκη και να κοιτάξουμε τα  επόμενα παιχνίδια. Συγχαρητήρια στα παίκτες σε μία δύσκολη περίοδο για εμάς και στον κόσμο για την σπουδαία ατμόσφαιρα. Δεν ήταν αρκετό το πρώτο και τελευταίο δεκάλεπτο που κερδίσαμε και θα έπρεπε να είχαμε συνέχεια».

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-20, 47-34, 70-52, 83-74

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Χριστόπουλος): Μπιμπς 12 (3/4 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 3/3 βολές, 7 ασίστ, 10 λάθη), Γκιουζέλης 6 (2 τρίποντα, 2 κλεψίματα), Βον 13 (3/6 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 4/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα, 4 λάθη), Σαλούστρος 7 (2/2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα), Μπράουν 13 (5/7 δίποντα, 3/5 βολές, 11 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 μπλοκ), Κόουλμαν 20 (5/7 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 4/6 βολές), Βησσαρίου 3 (1), Όσμπορν 2, Πέρκινς 7 (1 τρίποντο, 8 ασίστ)

ΑΕΚ (Πλάθα): Τίλμαν 10 (5/10 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Ραντλ 8 (2), Καράμπελας 6 (0/6 σουτ, 6/10 βολές, 7 ασίστ), Νετζήπογλου 5 (1), Κουζέλογλου 12 (3/8 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 3/3 βολές, 12 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Χολ 2, Χατζηδάκης 2, Νάιτ (0/1 δίποντο, 0/1 τρίποντο, 1 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 3 λάθη σε 8:26), Μόργκαν 9 (4/6 δίποντα, 1/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), ΜαΚρέι 20 (4/6 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 6/6 βολές, 2 κλεψίματα, 4 λάθη)

Τα ομαδικά στατιστικά του Απόλλωνα Πάτρας: 19/33 δίποντα, 10/22 τρίποντα, 15/19 βολές, 31 ριμπάουντ (25 αμυντικά – 6 επιθετικά), 23 ασίστ, 13 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 24 λάθη, 24 φάουλ.

Τα ομαδικά στατιστικά της ΑΕΚ Betsson: 18/40 δίποντα, 6/21 τρίποντα, 20/25 βολές, 39 ριμπάουντ (24 αμυντικά – 15 επιθετικά), 16 ασίστ, 8 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 22 λάθη, 22 φάουλ.