ΟΜΑΔΑ

Τελευταία Νέα

Ηττα για την ομάδα μας

Δεν βρέθηκε σε καλή μέρα η ομάδα μας η οποία ηττήθηκε εντός έδρας με 84-56 από τον Προμηθέα, στο τοπικό ντέρμπι της 18ης αγωνιστικής της Stoiximan Basket League και πλέον βρίσκεται στο 3-15.

Ο Προμηθέας ήταν πιο εύστοχος, μάζεψε περισσότερα ριμπάουντ και είχε περισσότερους σκόρερ σε αντίθεση με τη ομάδα μας όπου ξεχώρισε ο Μπράουν με 15 πόντους και 4 ριμπάουντ.

Στο αγωνιστικό μέρος τα πρώτα λεπτά ήταν ντέρμπι με τις δύο ομάδες να προσέχουν κυρίως την άμυνα τους με αποτέλεσμα να έχουμε χαμηλό σκορ και στο 3΄ το σκορ να είναι 2-2.

Η ομάδα μας προσπάθησε να παίξει κάτω από το καλάθι με τον Μπράουν χωρίς όμως να υπάρξει μεγάλη επιτυχία, ωστόσο και ο Προμηθέας ήταν άστοχος και έτσι στο 5΄ το σκορ ήταν 4-5 για τους φιλοξενούμενους.

Oι φιλοξενούμενοι με πιεστική άμυνα σε όλο το γήπεδο, ανάγκασαν σε λάθη την ομάδα μας και έκαναν το 5-9 για τον Προμηθέα στο 7΄με τον Γιάννη Χριστόπουλο να παίρνει ταιμ-άουτ για να δώσει οδηγίες.

Παρά τις αλλαγές ο Προμηθέας ήταν πιο εύστοχος,  έπαιρνε ριμπάουντ και δεύτερες επιθέσεις με αποτέλεσμα να προηγηθεί με 16-9. Σε εκείνο το σημείο η ομάδα μας αντέδρασε και με σερί 4-0 μείωσε σε 16-11 που ήταν και το σκορ στο τέλος του δεκαλέπτου.

Στο 2ο δεκάλεπτο η ομάδα του Παπαθεοδώρου μπήκε πιο δυνατά, πήρε προβάδισμα με 20-11, όμως η ομάδα μας αντέδρασε και μείωσε σε 20-14 στο 13΄. Δυο συνεχόμενα τρίποντα από τους φιλοξενουμένους ανέβασαν για πρώτη φορά σε διψήφιο αριθμό (26-14).

Η ομάδα μας ήταν άστοχη στο πρώτο 5λεπτο με αποτέλεσμα να σκοράρει μόλις 3 πόντους και στο σκορ να μένει στο 14-28 και ο Προμηθέας μα κάνει το 30-15 στο 16΄.

Δυο λεπτά και 2 δευτερά πριν το τέλος του ημιχρόνου σε μια προσπάθεια για καλάθι χτύπησε ο Μπλείλοκ ο οποίος αποχώρησε για τα αποδυτήρια προσθέτοντας ένα ακόμα πρόβλημα για τον προπονητή μας με το σκορ να είναι 19-36 στο τέλος του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα μας μπήκε πιο δυνατά και με σωστές επιλογές στην επίθεση έκανε σερί 6-0 και μείωσε σε 39-25 στο 22΄, όμως ο Προμηθέας με συνεχόμενα τρίποντα αύξησε πάλι την διαφορά και προηγήθηκε με 45-27 στο 24΄ και 49-29 λίγο αργότερα.

Το τρίποντο του Οσμπορν μείωσε την διάφορά στους 17 με τον Προμηθέα όμως να έχει λύσεις από τoν Κάουαν και έτσι κράτησε προβάδισμα μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου που πήγε στο 37-58.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο δεν άλλαξε κάτι για την ομάδα μας, ο Προμηθέας ήταν εύστοχος σε αντίθεση με τους γηπεδούχους που έχασαν αρκετά καλάθια από μέση απόσταση και η διαφορά παρέμεινε σε επίπεδα ασφαλείας (37-61 στο 32΄και 69-39 στο 35΄.

Παρά την προσπάθεια που έκανε η ομάδα μας στα τελευταία λεπτά δεν άλλαξε κάτι, ο Προμηθέας κράτησε την διαφορά και έφτασε στη νίκη με το τελικό 84-56.

ΔΗΛΩΣΕΙΣ

Γιάννης Χριστόπουλος (Απόλλων Carna): Mε μία τέτοια εμφάνιση δεν χωρούν πολλά λόγια. Ήμασταν παθητικοί, κυρίως επιθετικά στο α΄ ημίχρονο. Νομίζω ότι είναι ξεκάθαρο ότι δεν λειτουργήσαμε με τον τρόπο που πρέπει να λειτουργεί μια ομάδα για την ζωή της για όλα αυτά φταίει ο προπονητής, για την πορεία της  την εικόνα της ομάδας και αναλαμβάνω την ευθύνη στο 100%» .

Ηλίας Παπαθεοδώρου (προπονητής Προμηθέα) : «Κάναμε καλό παιχνίδι από την αρχή, προσεγγίσαμε τη σημασία του παιχνιδιού, ελέγξαμε τον ρυθμό μέσα από την καλή άμυνά μας και χτίσαμε από νωρίς μια καλή διαφορά. Παίξαμε με συνέπεια και πειθαρχία και στο δεύτερο ημίχρονο και διατηρήσαμε την διαφορά που είχαμε. Τα παιχνίδια αυτά είναι πάντα δύσκολα ανεξάρτητα από την βαθμολογία επειδή είναι τοπικά ντέρμπι. Αξίζουν συγχαρητήρια στα παιδιά για την προσπάθειά τους».

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 11-16, 19-36, 37-58, 56-84.

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Χριστόπουλος): Κόουλμαν, Γκιουζέλης 7 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ), Πέρκινς 9 (4/14 σουτ, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Σαλούστρος 3 (1), Μπράουν 15 (7/12 δίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Μπόουτραϊτ 2 (2/2 βολές, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 λάθη), Μπλέιλοκ 7 (3/6 δίποντα), Βησσαρίου 2, Όσμπορν 11 (3/8 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2/3 βολές, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Κογιόνης

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Παπαθεοδώρου): Κάουαν 17 (1/2 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 3/3 βολές, 10 ασίστ), Τζόουνς 5 (1), Χρυσικόπουλος 4, Καραγιαννίδης 4 (5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Χέιλ 8 (1/9 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ρέινολντς 6 (2), Πλώτας, Μπαζίνας 14 (4/5 τρίποντα), Πάπας 8 (1), Κόφι 10 (5/6 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Ετσενίκε 8 (2/3 δίποντα, 4/5 βολές, 10 ριμπάουντ).