ΟΜΑΔΑ

Τελευταία Νέα

Η ομάδα μας σπουδαία νίκη κόντρα στην ΑΕΚ

Πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση η ομάδας νίκησε εντός έδρας με 89-79 την ΑΕΚ, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της Γ ́ Φάσης της Stoiximan Basket League και επέστρεψε στις νίκες.

Ολοι οι παίκτες της ομάδας μας έκαναν πολύ καλή εμφάνιση ωστόσο ξεχώρισε ο Όσμπορν με 20 πόντους και 6 ριμπάουντ, ενώ άξιος συμπαραστάτης του αποτέλεσε ο Πέρκινς με 17 πόντους, 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ. Ο Μπράουν μέτρησε 17 πόντους με 15 ριμπάουντ, ενώ κομβικός ήταν και ο Μπλοντίν με 14 πόντους και 3 ασίστ

Στο αγωνιστικό μέρος, το παιχνίδι ήταν ντέρμπι στα πρώτα λεπτά με την ομάδα μας να προηγείται με 5-2 στο 2΄και 10-6 στο 4΄ χάρη στην ευστοχία στα τρίποντα από Βησσαρίου-Πέρκινς.

Η ομάδα μας είχε καλή λειτουργία στην άμυνα και σε συνδυασμό με τα ποσοστά ευστοχίας,  βρέθηκε να προηγείται με 15-9 στο 5΄ κόντρα σε μια ΑΕΚ που είχε προβλήματα στην άμυνα.

Τα τρία γρηγορά φάουλ του Πέρκινς τον οδήγησαν στον πάγκο με την ομάδα μας κρατά προβάδισμα και αυτό γιατί είχε κερδίσει την μάχη των ριμπάουντ με αποτέλεσμα να τρέξει επί μέρους σκορ 6-1 για να γίνει το 21-10 στο 7΄.

Ο Βησσαρίου και Μπράουν ήταν εξαιρετικοί και βοήθησαν την ομάδα μας να κρατήσει διαφορά ασφαλείας και να πάει με 26-13 στο τέλος του δεκαλέπτου.

Στο β΄ δεκάλεπτο η ΑΕΚ προσπάθησε να αντιδράσει, έπαιξε πιο γρήγορα και μείωσε σε 28-18 και 30-22 στο 12΄.

Το ταιμ του Χριστόπουλου έφερε ένα γρήγορο 4-0 σερί για την  ομάδα μας η οποία προηγήθηκε με  36-22 στο 14΄ με τον Μπράουν να κάνει πάρτι κοντά στη ρακέτα.

Παρά τις αλλαγές της ΑΕΚ, η ομάδα μας είχε καλή λειτουργία, τόσο στην επίθεση, όσο και στην άμυνα και διατήρησε προβάδισμα με 40-29 (16΄) και με τρίποντο του Πέρκινς πήρε προβάδισμα με 13 πόντους (44-31) στο 17΄. Η ΑΕΚ αντέδρασε και μείωσε σε 46-38, όμως οι γηπεδούχοι παίζοντας έξυπνα στην επίθεση, κράτησαν προβάδισμα ασφαλείας και πήγε στο ημίχρονο με 50-42.

Στο β΄ ημίχρονο η ομάδα μας μπήκε και πάλι πολύ δυνατά, με δυο κολλητά τρίποντα πήρε προβάδισμά με 14 πόντους, 56-42 στο 22΄ και με 60-48 στο 24΄ με τον Οσμπρον να κάνει σπουδαίο παιχνίδι επιθετικά.

Οι γηπεδούχοι ηταν εύστοχοί στα τρίποντα και έτσι παρέμειναν μπροστά στο σκορ με 68-56 στο 28΄και με τους Μπλοντιν-Οσμπορν έφτασαν στο τέλος του δεκαλέπτου να προηγούνται με 75-58.

Στην 4η και τελευταία περίοδο, η ΑΕΚ προσπάθησε να αντεπιτεθεί,  όμως η ομάδα μας έδειξε ψυχραιμία, παίζοντας  κοντά στο καλάθι, κράτησε προβάδισμα με 79-60 στο 32΄.

Οι φιλοξενούμενοι με ένα ξέσπασμα έκαναν σερί 8-0 και μείωσαν σε 79-68 στο 35΄ και σε 79-70, όμως το τρίποντο του Γκιουζέλη έδωσε «αέρα» 12 πόντων  (82-70) στην ομάδα μας.

Στα τελευταία 2,5 λεπτά δεν άλλαξε κάτι, η ομάδα μας ήταν ψύχραιμη, κράτησε την διάφορά και έφτασε στη νίκη με 89-79.

ΔΗΛΩΣΕΙΣ

Γιάννης Χριστόπουλος (προπονητής Απόλλων Carna): «Θα ήθελα με την ευκαιρία του παιχνιδιού στην Πάτρα να ζητήσω συγνώμη από τον κόσμο μας. Ως προπονητής, είμαι εγώ που φέρω τις περσότερες ευθύνες. Οι τελευταίοι μήνες ήταν  πολύ δύσκολες  για εμάς. Είχαμε να διαχειριστούμε πολύ δύσκολα συναισθήματα και δεν ηταν εύκολο για κανέναν.

Σε όλα τα παιχνίδια προσπαθούμε να είμαστε ανταγωνιστικοί κόντρα σε απώλεια τραυματισμών και δυσκολίων που προκύπτουν.

Για τρία δεκάλεπτα ήμασταν ανταγωνιστικοί, αλλά στο τέλος δεν μπορούσαμε να χαμογελάσαμε. Σήμερα ήμουν στην ευχάριστη θέση  να αντιδρά  έτσι απέναντι σε μια μεγάλη ομάδα.

Από εκεί και πέρα, είμαστε υποχρεωμένοι να παλέψουμε στα εναπομείναντα παιχνίδια και να κάνουμε ότι ορίζει έναν  αθλητή, να παλεύει με νύχια και με δόντια μέχρι το τέλος».

Ηλίας Ζούρος (προπονητής ΑΕΚ): «Συγχαρητήρια στην ομάδα του Απόλλωνα, αξίζαν τη νίκη και την πήραν. Ντροπή, ντροπή, το ξαναλέω ντροπή για την ομάδα της ΑΕΚ. Μόνο οι φανέλες ήρθαν. Δεν είναι εμφάνιση ομάδας που προσπαθεί, Τα λόγια είναι περιττά. Είναι ντροπή για όλους μας. Ζητάμε συγνώμη από τους φίλους της ΑΕΚ».

Τα 10λεπτά: 26-13, 50-42, 75-58, 89-79.

ΑΠΟΛΛΩΝ (Χριστόπουλος): Μπιμπς, Γκιουζέλης 3 (1), Σαλούστρος 8 (2/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μπράουν 17 (6/11 δίποντα, 5/8 βολές, 15 ριμπάουντ), Κόουλμαν, Βησσαρίου 10 (2/3 τρίποντα), Όσμπορν 20 (2/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Πέρκινς 17 (4/8 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μπλοντίν 14 (3 ασίστ), Καφεζάς, Κογιώνης, Βαλκανάς.

ΑΕΚ (Ζούρος): Ραντλ 17 (1/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Καράμπελας 3 (7 ασίστ), Νετζήπογλου 5 (1), Κουζέλογλου 15 (7 ριμπάουντ, 1 μπλοκ), Χολ, Χατζηδάκης 6, ΜακΡέι 6 (1/5 τρίποντα, 3/5 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Αγραβάνης 7 93 ριμπάουντ), Χόλινς, Κουζμίνσκας 20 (5/11 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Πιλάβιος.