ΟΜΑΔΑ

Τελευταία Νέα

Ηττα στις λεπτομέρειες για την ομάδα μας

Μετά από ένα δυνατό παιχνίδι και ντέρμπι μέχρι το τέλος, η ομάδα μας έχασε εντός έδρας με 75-69 από το Μαρούσι, στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής της Basket League και πλέον βρίσκεται στο 1-7.

Κορυφαίος σκόρερ για την ομάδα μας ο Ουάσινγκτον με 25 πόντους και 5 ριμπάουντ ενώ από την άλλη πλευρά κορυφαίος ήταν ο Ραντούλιτσα με 22 πόντους.

Στο αγωνιστικό μέρος η ομάδας μας ξεκίνησε πιο δυνατά, προηγήθηκε με 5-2 στο 3΄ παίζοντας γρήγορο μπάσκετ κατάφερε να κρατήσει χαμηλά τον αντίπαλο.

Η  πατρινή ομάδα έχοντας παρει αρκετά ριμπάουντ είχε δεύτερες επιθέσεις και προηγήθηκε με 8-6 στο 5΄, ωστόσο στη συνέχεια το Μαρούσι αντέδρασε και ισοφάρισε σε 10-10 στο 7΄.

Με Γκιουζέλη και Μπράουν να κάνουν καλή δουλειά κάτω από τη ρακέτα, ο Απόλλων Carna προηγήθηκε με 14-10 στο 9΄ και στο τέλος του δεκαλέπτου ήταν 14-13 υπερ της ομάδας μας.

Στο 2ο δεκάλεπτο το Μαρούσι μπήκε πιο δυνατά, είχε καλές επιλογές στην επίθεση και προηγήθηκε με 17-14 στο 12΄και 21-17.

Η ομάδα μας δυσκολευτήκαν στο σκοράρισμα και έτσι οι φιλοξενούμενοι «έχτισαν» μια μικρή διαφορά με 27-20 στο 15΄ αφού είχαν πλουραλισμό στην επίθεση.

Ο Απόλλων Carna με τον Ουάσιγκτον να δίνει λύσεις επιθετικά μείωσέ σε 27-26 στο 17΄ και με το τελευταίο μεταγραφικά απόκτημα μας, τον Ρασαντ Βόν να καρφώνει πέρασε και πάλι μπροστά με 30-29.

Στα τελευταία λεπτά έγινε πάλι ντέρμπι αλλά η ομάδα μας με τον Ουάσιγκτον αν είναι ψύχραιμος πήρε προβάδισμα με 35-32 που ήταν το σκορ ημιχρόνου.

Στο β΄ ημίχρονο το ντέρμπι συνεχίστηκε, ομάδα μας έκανε το 38-34 με τρίποντο του Σαλούστρου, όμως το Μαρούσι αντέδρασε και τον Τζούστον να κάνει καλό παιχνίδι μείωσε σε 40-39 στο 24΄ και στη συνέχεια πήρε «κεφάλι» με 44-40 στο 26΄.

Η ομάδα μας  αντέδρασε και με δυο συνεχόμενα τρίποντα, πήρε πάλι προβάδισμα με 49-47 στο 28΄ και στο τέλος του δεκάλεπτου με νέο τρίποντο, αυτή τη φορά από τον Μπλείλοκ, έγινε το 54-54.

Στη 4η και τελευταία περίοδο, η ομάδα μας με ώθηση από τον κόσμο μας, μπήκε δυνατά και με σερί 4-0 έκανε το 58-54 , όμως το Μαρούσι «απάντησε» με σερί 6-0 και πέρασε μπροστά με 60-58 στο 33΄.

Οι φιλοξενούμενοι με τον Ραντούλιτσα να έχει κάνει ζημιά πήραν πάλι προβάδισμα με 64-63 στο 35΄, αλλά πάλι ο Ουάσιγκτον με δικά του καλάθια έφερε το ματς στα ίσα με 65-65 και έγινε πάλι ντέρμπι.

Το Μαρούσι προηγήθηκε με 68-65 και εκμεταλλευμένο λάθη του Απόλλωνα Carna πήρε προβάδισμα με 70-65. Οι δύο εύστοχες βολές του Βον έκαναν το 67-70 και οι 2 βολές του Σαλούστρου του 69-72 , όμως το Μαρούσι ήταν ψύχραιμο και έφτασε στη νίκη με 75-69.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-13, 35-32, 54-54, 69-75

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Δελέγκος): Σταρκς 23 (1/4 τρίποντα, 6 λάθη), Όσμπορν 3 (1), Σαλούστρος 8 (2), Μπράουν 11 (18 ριμπάουντ) , Μουράτος 2 (3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 λάθη) , Ουάσινγκτον 25 (8/16 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 9/11 βολές, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 λάθη) , Σκορδίλης , Βισσαρίου, Καφέζας, Γκιουζέλης 4

ΜΑΡΟΥΣΙ (Λιμνιάτης): Χιλ 12 (1/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 λάθη, 2 κλεψίματα) , Τζούστον 19 (7/10 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 2/2 βολές, 11 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 λάθη, 2 κλεψίματα) , Μπρίσκο 14 (4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 λάθη, 2 κλεψίματα) , Ραντούλιτσα 22 (7/9 δίποντα, 7 ριμπαόυντ, 3 λάθη) , Νικολαΐδης 2 (5 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 6 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 1 λάθος) , Στασινός , Μπόγρης, Ιορδάνου, Γιαννόπουλος 6 , Λούκοβιτς

Τα ομαδικά στατιστικά του Απόλλωνα: 17/34 δίποντα, 6/22 τρίποντα, 17/25 βολές, 33 ριμπάουντ ( 22 αμυντικά – 11 επιθετικά), 20 ασίστ, 9 λάθη, 5 κλεψίματα, 2 μπλοκ

Τα ομαδικά στατιστικά του Αμαρουσίου: 26/48 δίποντα, 2/11 τρίποντα, 17/26 βολές, 39 ριμπάουντ ( 27 αμυντικά – 12 επιθετικά), 18 ασίστ, 18 λάθη, 14 κλεψίματα, 2 μπλοκ.

ΔΗΛΩΣΕΙΣ

Μετά το τέλος, ο τεχνικός του Απόλλωνα Carna, Κώστας Δελέγκος, τόνισε: «Συγχαρητήρια στο Μαρούσι, ήταν μία σημαντική νίκη για αυτούς και κακή ήττα για εμάς. Δεν καταφέραμε να ανταποκριθούμε στις απαιτήσεις του αγώνα αν και σε μεγάλο βαθμό ακολουθήσαμε το τακτικό μας πλάνο στην άμυνα. Ημασταν όμως νευρικοί στις επιθέσεις, αυτό φαίνεται και  από τα 20 λάθη από τα οποία τα περισσότερα ήταν αβίαστα. Ο αντίπαλος έκανε 14 κλεψίματα και σημείωσε 21 πόντους σε αιφνιδιασμούς και 17 πόντους από επιθετικά ριμπάουντ.  Αυτά έδωσαν στο Μαρούσι την ευκαιρία να βάλει εύκολα καλάθια. Προσπαθήσαμε να βάλουμε τον Στάρκς στο ματς δεν ήταν 100% έτοιμος, να προσαρμόσουμε και τον Βον, είναι δύο ποιοτικοί παίκτες που τους χρειαζόμαστε, όμως αυτά είναι δικαιολογία όταν είναι ένα σημαντικό παιχνίδι. Οφείλουμε να συνεχίσουμε και να σηκώσουμε το κεφάλι. Έχουμε να συζητήσουμε πολλά πράγματα με τους παίκτες και την διοίκηση».

Από την άλλη πλευρά, ο προπονητής του Αμαρουσίου, Γιώργος Λημνιάτης, τόνισε: Πέτυχαμε μία πολύ σπουδαία νίκη, η άποψη μας είναι ότι η ομάδα είναι σε καλό επίπεδο και μπορεί να κάνει σπουδαία πράγματα και αυτή η νίκη θα μας δώσει ψυχολογία και θα μνας αλλάξει επίπεδο. Οσον αφορά το ματς, στο πρώτο ημίχρονο κάναμε 11 λάθη και έδωσε 14 πόντους από αιφνιδιασμούς στο δεύτερο ημίχρονο θα αναφέρω μερικούς αριθμούς που δείχνουν την εικόνα της αναμέτρησης.

Στο πρώτο ημίχρονο είχαμε 6 ασιστ και 11 λάθη και τελειώσαμε τον αγώνα με 18 ασιστ και 18 λάθη. Επίσης, οι πόντοι  από αιφνιδιασμούς στο β΄ μέρος ήταν μηδέν.  Συγχαρητήριά στους παίκτες μου, και τους συνεργάτες μου και να ευχηθώ καλή επιτυχία στον Απόλλωνα Carna γιατί είναι μια ιστορική ομάδα”.